Şaşırdık mı? CHP PM Üyesi Sera Kadıgil gözaltına alındı

CHP Parti Meclisi üyesi, avukat Saliha Sera Kadıgil sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında adliyede gözaltına alındı.

CHP PM üyesi Saliha Sera Kadıgil hakkında sosyal medya hesabından yaptığı bazı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında yakalanmasına yönelik gözaltı kararı çıkarıldı.

İDDİA
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcılığı'nca sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçlarından soruşturma başlatılan Saliha Sera Kadıgil, Necmeddin Bilal Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada ifade vermek için geldiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda hakkında gözaltı kararı olduğunu öğrendi. Ancak polisler, Kadıgil'in mahkemede ifade vermesini bekledi.

BABASI AVUKATLIĞINI YAPTI
Saliha Sera Kadıgil daha sonra CHP ve Murat Karayalçın'ın avukatı olarak İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'de verdiği cevap dilekçesinde Necmeddin Bilal Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle "Hakaret" suçundan hakim karşısına çıktı. İstanbul 9.Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunmasını yapan Saliha Sera Kadıgil'in avukatları arasında babası Engin Çelik Kadıgil de bulundu. Saliha Sera Kadıgil'e destek olmak için CHP'li milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Selina Doğan da duruşmaya izleyici olarak girdi.

SUÇLAMAYI REDDETTİ
"Hakaret" suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapsi talep edilen Saliha Sera Kadıgil, hakaret suçlamasını reddetti. Kadıgil, CHP'nin davalı olduğu 3. Fikri Sınai Haklar Mahkemesi'nde verdiği savunma dilekçesinde hakaret içeren bir husus olmadığını belirtti. Kadıgil, "Müvekkilimi savunmak amacıyla dilekçe verdim. Mesleğimin gereğidir. Ben sadece savunma hakkını kullandım. Beraatimi isterim" dedi.

"ŞİKAYETÇİYİZ"
Necmeddin Bilal Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay ise sanığın savunmasının doğru olmadığını, şikayetçi olduklarını belirterek davaya katılma talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme heyeti, 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ndeki dava dosyasının incelenmek üzere istenmesine karar verdi. Duruşma ertelendi. Saliha Sera Kadıgil ifadesini verdikten sonra polis eşliğinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

CHP'Lİ VEKİLLER AÇIKLAMA YAPTI
Kadılgil'in götürülmesinin ardından CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Barış Yarkadaş, Selina Doğan ve Onursal Adıgüzel adliye önünde basın açıklaması yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kadıgil'in Bilal Erdoğan'ın açtığı davada ifade vermek üzere geldiği duruşma sonrası gözaltına alındığını söyledi. Yarkadaş, "Sera Kadıgil 2015'te attığı bazı tweetler'den dolayı birkaç gündür yandaş medyada hedef gösteriliyordu. Kadıgil'in 2015'ten bu yana üzerinde durulmayan tweetler ne kadar ilginç ki referandum tarihi yaklaşınca birden bire arşivlerden çıkarıldı ve üç dört gündür tartışılmaya başlandı" dedi.

"BASIN SAVCISI TALEBİMİZİ KABUL ETMEDİ"
CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan da Kadıgil hakkında gözaltı kararı veren basın savcısı ile avukatlar aracılığıyla görüştüğünü belirterek, "Kadıgil'in şu an 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verdiğini, sizin huzurunuzda da ifade vermeye hazır olduğunu, neden emniyete gönderiyorsunuz dedik. Ancak sayın savcı talebi kabul etmedi. Israrla usul ekonomisine aykırı bir şekilde emniyete gidip ifade vermesi gerektiğini söyledi. Oysa bu tamamen hukukun temel ilkelerine aykırıdır. Bunların hepsi, referandum sürecini partimiz ve üyeleri üzerinden kriminalize etme çabasıdır" dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×