banner183

Sayıştay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işçisine ödediği ikramiyeye ‘kanuna aykırı’ dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), 5 bin 700’den fazla memurun örgütlü bulunduğu Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) İzmir 1 No’lu Şube ile 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihlerini kapsayacak şekilde toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sözleşme kapsamında, belediye memurları, bayram ve dayanışma günlerinde verilmek üzere toplamda 3 bin 750 TL ikramiye ve birçok hak kazandı.

Sayıştay’ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü için hazırladığı denetim raporunda ise emekçilere yapılan bu ödemeler, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na aykırı bulundu.

Birgün'den Bilal Çelik'in haberine göre  raporla birlikte yapılan ödemelerin personel tarafından kuruma iade edilmesi gündeme gelirken, toplu iş sözleşmesine imza atan belediye bürokratları da sorumlu tutulacak.

 

KADINLARA TANINAN HAKLAR VE YAKACAK YARDIMI

Aynı kanunu gerekçe sayarak, doğum izni, 8 Mart’ta kadın çalışanlara verilen izinler, aile içi şiddet gören eşlere yapılan maaş ödemelerini de Sayıştay hukuka aykırı buldu.

Bunların yanı sıra bayram ve dayanışma günlerinde ödenen ikramiyeler de hedefte. Sayıştay; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ve aralık ayında ödenen 750 liralık yakacak yardımları, Kurban Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında yapılan biner liralık ikramiye ödemeleri 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na aykırı görüldü.

 

‘ULUSLARARASI ANLAŞMALARA UYGUN’

Belediye bünyesindeki ESHOT Genel Müdürlüğü, , konu hakkında verdiği yazılı savunmada, 4 ayrı başlıkta dağıtılan 3500 liralık ikramiye yardımlarıyla personele sunulan diğer sosyal imkanların uluslararası anlaşmaların yanı sıra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına da uygun olduğunun altını çizerek kanuna aykırılık olmadığını belirtti. 


BirGün
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163