Selahattin Demirtaş, Cumhuriyet’i ziyaret etti: Önemli olan teslim olmayacağımızı göstermek
Cumhuriyet gazetesinin Ankara Temsilciliği’ne destek ziyaretinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni bir baskı sürecinin başlatıldığını belirterek “Cumhuriyet gazetesi duruşu vesilesiyle, teslim olmadığı için saldırı altında” dedi. Demirtaş, gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılması çağrısında da bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Cumhuriyet gazetesinin Ankara Temsilciliği’ne destek ziyaretinde bulundu.
Demirtaş, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Değerli arkadaşlar öncelikle dün Cumhuriyet gazetesine yapılan son derece açık bir şekilde siyasi bir operasyon olduğu anlaşılan gözaltılar, Cumhuriyet gazetesine dönük baskılar nedeniyle dayanışma ziyareti için buradayız.


“Ankara Temsilcisi Erdem Gül şahsında bütün Cumhuriyet çalışanlarına, gözaltında bulunan bütün Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine buradan dayanışma duygularımızı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
‘Yeni bir baskı süreci başlattılar’
“Türkiye’de uzun süredir anayasa evrensel hukuk ilkeleri kanunlar askıya alınmış durumda. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da bunu Allah’ın lütfuna çevirmek isteyen Saray’daki anlayış ile hükümet el ele verip KHK’lerle bütün temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı yeni bir baskı süreci başlattılar.

“Tabii ki bu toplumun tamamına sirayet etmesini arzuladıkları korkunun baskının zulmün görülmemisi, duyulmaması için yapılaması gereken en etkili şey muhalif medyayı, AKP’ye biat etmemiş medyayı kontrol altına almaktır. Kapatmak, tehdit etmek, baskı altına almaktır. Bu geçmiş iktidarlarında sık sık denediği ve dünyada birçok baskıcı hükümetlerin, iktidarların ve diktatörlerin denediği bir yöntemdir.
‘Cumhuriyet gazetesi teslim olmadığı için saldırı altında’
“Bu günler tabiki bitecek. Bu zulüm günleri geçecek. Önemli olan böylesi zor günlerde özgürlüklerden yana olan Türkiye’nin aydınlık geleceğine inanan herkesin dayanışma içerisinde olmasıdır. Toplum tabii ki kendi içerisinde farklı siyasal görüşlere, dünya bakış açılarına, farklı inanç ve kimliklere sahiptir.

“Ama hepimizin ortak değeri bu ülkede demokrasi ve huzur içerizinde, güven içerisinde eşit yaşamak olmalıdır. Bunu savunan herkesin bugün el ele verme dayanışma içerisinde birlikte mücadele etme günüdür. ‘Teslim Olmayız’ manşetiyle çıktı bugün Cumhuriyet gazetesi, evet en önemli şey budur. Bugün itibariyle AKP bütün devleti ele geçirdiğini zannediyor olabilir ama önemli olan teslim olmadığımızı her fırsatta elimizdeki bütün imkanlarla gösterebilmektir.

“Cumhuriyet gazetesi duruşu vesilesiyle, teslim olmadığı için saldırı altında. Önceki gün Türkiye’nin tek Kürtçe yayın yapan gazetesi Azadiya Welat aynı şekilde kapatıldı. Dünyanın tek kadın ajansı JINHA kapatıldı, DİHA kapatıldı. Geçen ay 20’den fazla televizyon radyo kapatıldı. Görünen o ki tek kanallı TRT’nin ilk günlerindeki gibi tek kanallı Türkiye’ye dönülmek isteniyor. Kanal sayısı gazete sayısı kaç olursa olsun hepsi aynı manşetle çıksın, hepsi Saray’dakine biat manşetleriyle çıksın istiyorlar. Fakat bunun imkanı yok.

‘Herkesi teslim almak mümkün değil’
“Bu çağda insanların Ay’da Mars’ta şehir kurmaya çalıştığı, bunun arayışlarının olduğu bir çağda basın sansürleyebilmek hem teknik olarak mümkün değil, hem de bu kadar inançlı insanın, bu kadar direngen insanın milyonların olduğu bu ülkede herkesi teslim almak mümkün değil.
“Gözaltına alınmış Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin hemen bugün, gecikmeksizin serbest bıraklımasını bekliyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×