Şişli’de tutuklamaları protesto edenlere polis saldırdı
Demokrasi güçleri, HDP eş başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto etmek için İstanbul’da Şişli Camii önünde bir araya geldi. “HDP halktır halk burada” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada halk iradesine sahip çıkma ve faşizme karşı mücadele vurguları yapıldı.
Şişli’de polis terörüne rağmen “İrademe dokunma” diyenlerden kitlesel eylem

Kitle, açıklamanın ardından yazar ve yöneticileri tutuklanan Cumhuriyet gazetesine yürümek istedi. “Hırsız katil Erdoğan” sloganlarıyla Halaskargazi Caddesi’ne çıkılmasıyla birlikte polis saldırısı gerçekleşti.

Plastik mermi ve tazyikli suyla yapılan saldırıya kitle direnişle karşılık verdi.
Halk gözaltını engelledi, polis silah çekip havaya ateş açtı

Saldırı sırasında polis gözaltı da yapmaya çalıştı. Bir genci gözaltına almaya çalışan polislere halk müdahale etti. Arbede sırasında polisler halka silah doğrulttu ve ateş etmekle tehdit etti ancak tehditlere karşın grup dağılmadı ve gözaltıları engellemeye devam etti. Polis bunun üzerine havaya ateş açtı.

Ara sokaklarda polis saldırısına karşı barikatlar da kuruldu ve direniş bir süre daha devam etti.

Saldırı boyunca en az 24 kişi gözaltına alındı.


Şişli’de polislerle birlikte hareket eden gerici-faşist bir grup, ara sokaklarda kitleye saldırı girişiminde bulundu.

Kitlenin bir bölümü Cumhuriyet gazetesi önündeki nöbete katılmaya doğru yönelirken polis burada da saldırıya geçti. Kitleye saldıran polis darp ederek gözaltı yaptı. Polise tepki gösteren kadınlar da saldırıya uğradı.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×