Skandal.. ‘Adil yargılama yapmayacağımızı’ BM'ye bildirmişiz.
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında OHAL ilanıyla beraber Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine Birleşmiş Milletlerce kabul edilmiş İnsan Haklarına ve Temel Özgürlüklere dair Sözleşmenin 15. Maddesi uyarınca Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesinin 13 maddesini askıya aldığını bildirdiğini belirterek şöyle dedi:

“Fransa’da olağanüstü hal ilan etti. Fransa Birleşmiş Milletler’e bildirdiği bildirimde olağanüstü hal ilan ettikten sonra Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesinin 9. yani özgürlük ve güvenliğe ilişkin, 12. seyahat özgürlüğüne ilişkin, 17. mahremiyet özel hayatın gizliliği ilgili sadece üç maddesiyle ilgili bir sınırlamada ve kısıtlamada bulunacağını bildirmiştir.
Adli hataların faturası Türkiye’ye çok yoğun bir şekilde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden tazminat olarak geri döner ve böyle bir tehlike Türkiye için vardır.”

BAŞBAKAN’A YANIT VERDİ
Başbakan’ın valiler toplantısında “Memleketin işini görüyorsanız sakın korkmayın, sahadaki hiçbir iş hatasız olmaz” şeklinde değerlendirmede bulunduğunu ifade eden Gök, “Hata yapın diyor. Devlet organlarında siz hata yapma fırsatını ve hakkını verdiğiniz andan itibaren bu devletin çöküşünü hazırlarsınız. Devlete düşen iş hata yapmamaktır. Vatandaş hata yapar. Ama devlet hata yaparsa kim ödeyecektir bedelini, bütün toplum öderiz. O yüzden Başbakan’ın bu sözleri fevkalade tehlikelidir. Sayın Başbakan’ın bu sözlerini düzeltmesi gerekir” diye konuştu.

TÜRKİYE DEVLETİ ‘ADİL YARGILAMA YAPMAYACAĞINI’ BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE BİLDİRİYOR
Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e sunduğu bildiriye işaret eden Gök, şöyle devam etti: “Türkiye kendisini anlatması gereken bir konuda bütün dünyaya şunu resmi belgeyle sunmuş, 14. maddesinde ‘adil yargılanma hakkını kısıtlıyorum’ diyor. Bu bir skandaldır. Resmen bildirmişiz.

Türkiye Devleti ‘adil yargılama yapmayacağını’ Birleşmiş Milletlere bildiriyor. Bu bir skandaldır. Bu skandaldan dönülmelidir. Yani siz mahkemeler ‘göstermelik’ mi olacak demek istiyorsunuz. ‘Ben yargılama yapacağım ama kimsenin hukukuna, adil yargılanmasına riayet etmeyeceğim’, siz ona riayet etmezseniz AİHM’den herkes bu davalar yoluyla Türkiye’yi tazmin eder.

Adil yargılama hakkını ortadan kaldırdığımızı ve uygulamayacağımızı BM’ye ilan etmişiz.

BÜTÜN YARGILAMALARI TARTIŞMALI HALE GETİRİR
Bu tablo Türkiye’yi önümüzdeki süreçte çok tehlikeli bir sürece sürükler. Bütün yargılamaları tartışmalı hale getirir. Ve zaten sanıklar ceza alsalar bile Türkiye’nin bu resmi belgedeki ibaresini ortaya koyduklarında kendilerine AİHM’de çok ciddi bir yol açarlar.
Bu tablo FETÖ ile mücadeleyi zafiyete uğratır.
Hükümeti uyarıyorum. Bu yanlıştan derhal geri dönülmelidir. Adil yargılama hakkının olmadığı hiçbir yerde ne yaparsanız yapın başarılı olamazsınız. Böyle vahim hata skandaldır, bundan derhal geri dönülmesi gerekir.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×