Soyer: "Şefler ve üreticiler güçbirliği yapsın"

Soyer: "Şefler ve üreticiler güçbirliği yapsın"

Türkiye Otelciler Federasyonu ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği ve Türkiye Aşçılar Federasyonu işbirliğinde GL Platform tarafından düzenlenen HORECA Fair'de turizm için yerel kalkınma masaya yatırıldı. Gazeteci Yazar Nedim Atilla moderatörlüğünde gerçekleşen "Yerel Kalkınma ve Turizm" panelinde konuşan İzmir Köy Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, İzmirlilerin dayanışma ekonomisinin bir parçası olan kooperatifçiliği atalarından öğrendiklerini ve çok iyi yaptıklarını söyledi.Küçük üretici korunmalı

Soyer “Bir ülkenin en az 50 yıllık tarım politikası olmalı. Bunun yanında küçük aile çiftçisinin de çok iyi korunması lazım. Küçük üreticiyi korumadan ülke refahı sağlanamaz” dedi. Köylünün çok fazla çalıştığının altını çizen Soyer “Bizim sorunumuz çok fazla yapımız olmasına rağmen az ortağımızın olması. Biz insanlara kooperatifçiliği anlatamıyoruz” diye konuştu.

“Üreticilerle şefler buluşsun”

Soyer, tarım kooperatiflerinde en önemli köprüyü şeflerin kurabileceğine dikkat çekerek “Buradan şeflere sesleniyorum, bizi tercih edin. Küçük üreticiyi özel şeflerle buluşturabiliriz” diye konuştu. Tarladan sofraya mantığıyla hareket edilmesi gerektiğini belirten Soyer “Biz tarlaların hikayesini iyi biliyoruz; size iyi, adil ve temiz gıdayı üretiyoruz. Siz de sofraya taşımalısınız. Köylünün tek kaynağı ürünü. Ben üreticimin zeytinini, kıymetli zeytinyağını tüketmek istiyorum. Kendimizi de düşünerek köylüyü kalkındıralım” dedi.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×