Suikast olayındaki soru işaretleri
1.SUİKASTÇININ KİMLİĞİ
İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre saldırgan; 24 Haziran 1994, Aydın Söke doğumlu. Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezunu ve halen Ankara Çevik Şube Müdürlüğünde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş.
Ayrıntılara bakıldığında; 
17-25 Aralık 2013 tarihinden sonra göreve alınan polislerden. Bu süreçte Emniyet'e alımlarda mülakat şartı getirilmiş ve AKP referansı olmayan hiç kimse polis okulundan mezun olsa bile göreve başlatılmamıştı. Polis Akademisi ise kapatılmış bütün öğrencileri atılmıştı. 
Suikastçı polisin mezuniyet albümünde AKP İle iltisaklı Osmanlı Ocakları amblemli bir resim bulunması.
 
2.OLAYIN GERÇEKLEŞME ŞEKLİ
Olayın gerçekleşmesine zemin hazırlayan koşullar;
Rus Büyükelçisini koruyan polislerin nerde oldukları belli değil,
Suikastçının içeride koruma polisi olmayacağına yönelik önceden bir istihbaratının olduğu kesin, yine büyükelçinin programına da vakıf çünkü eylemi bugün gerçekleştirmek için rapor almış, bunlar eylemin bireysel bir eylem olmasının ötesinde organize bir eylem olduğunun göstergesi
Yine saldırganın konuşma yaparken büyükelçinin arkasında durması, böyle fotoğraf vermesi, kameralar kayıttayken eylemi gerçekleştirmesi eylemin organize olduğuna yönelik başka deliller.
Saldırganın eylemden sonra önceden hazırlanmış Türkçe ve Arapça sloganlar atması.
Saldırganın, intihar saldırısını andıracak bu eylemi gerçekleştirirken son derece rahat olması, IŞİD ve El Nusra gibi örgütlerin şov yaparak eylem yapma ve bu yolla mesaj verme sistemini uygulaması, daha çok IŞİD gibi, El-Kaide gibi, El Nusra gibi örgütlerde mevcuttur
3.OLAY SONRASI YAŞANANLAR
Suikastçının sağ ele geçirilmesi ve olayın çözümlenmesi ihtimali varken, öldürülerek olayın çözümsüz hale getirilmesi.
Aktröllerin ve havuz medyasının daha failin kimliği açıklanmamışken olayı F…’ye ithal etmesi.
Rus resmi haber ajansı TASS’’ın failin kimliği açıklanmadan, NTV’nin verdiği habere dayanarak, suikastçının F… bağlantısı olduğuna, emniyet teşkilatından bu gerekçeyle ilişiğinin kesildiği gibi gerçek olmayan haberlere internet sitesinde yer vermesi,
4.HALEP’TE YAŞANANLARIN TÜRK KAMUOYUNDA YANSIMASI
Son bir haftada  Halep’te yaşanan katliamın Rusya tarafından gerçekleştirildiğine yönelik Yandaş medyada AKP’li trollerinde desteklediği yoğun bir kampanya yürütüldü. Bunun sonucu olarak da ülke genelinde Rusya’yı protesto eden eylemler düzenlendi. Bu eylemlere yönelik bazı haberler aşağıda sunulmuştur. 
a. Suriye ordusunun Halep'te zafer ilan etmesinin ardından Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde Mazlum-Der ve Özgür-Der'in organize ettiği protestolar gerçekleştirilirken, protestoların son dönemde normalleşme sürecine giren Türkiye-Rusya ilişkilerini nasıl etkileyeceği tartışılıyor. 
CHP Parti Meclisi üyesi Ali Özgündüz, protestoların iktidarın yönlendirmesiyle yapıldığı görüşünde. Özgündüz, protestolarda cihatçı örgütlerin de yer aldığını ifade ederek "Bu eylem iktidarın bilgisi, onayı ve teşviki ile yapılmıştır. Sadece bilgisi dâhilinde değil, bence iktidarın içinden birileri bu olayı organize etmiştir. Eminim ki oraya katılanların büyük bir kısmının AKP ile organik bağı vardır. Dolayısıyla bu, iktidarın eylemidir aslında bana göre" diye konuştu
Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı AKP İstanbul Milletvekili Berat Çonkar ise Rusya'ya yönelik protestoları‘kamuoyunun haklı tepkisi' olarak okumak gerektiğini savunarak "Burada Rusya'nın rejim üzerindeki etkisi ve yönlendirme gücü bilindiği için Türk halkı bence doğru adrese tepkilerini gösteriyor" dedi . 
b. Ankara ve İstanbul’da, Halep’in cihatçılardan alınması nedeniyle İran protesto edildi. CHP’li Mevlüt Dudu, protesto gösterilerinin hükümet eliyle yapıldığı görüşünde. Ankara Üniversitesi’den Atay Akdevelioğlu da İran’a karşı kendiliğinden bir refleks gelişmediğini söylüyor.
Protesto gösterilerinde hükümete yakınlıklarıyla bilinen Türkiye Gençlik Vakfı, (TÜGVA, Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı TÜGVA) Genç Eksen, Öncü Nesil Derneği, Ankara İnanç Özgürlüğü gibi sivil toplum kuruluşları yer aldı. 
c. ERZURUM (erzurummedya)-AKP Erzurum Gençlik Kolları, Suriye’nin Halep kentinde yaşanan sivillere yönelik saldırıları, Lala Paşa Camii önünde protesto etti.  AKP Erzurum Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Yarba; “Zalim Esad’a desteğini açıktan yapan Rusya’ya ve İran’a tepkimizi her zaman en sert biçimde göstereceğiz. Bu ateşi körüklemeye çalışan ülkeleri kınıyor, buradan bir kez daha tüm dünyayı bu zulme sessiz kalmamaya davet ediyoruz”
Kaynaklar:  
1.  https://tr.sputniknews.com/analiz/201612141026313403-rusya-baskonsoloslugu-onundeki-protesto-arkasinda-kim-var/ 
2.  https://rasthaber.com/halep-protestosu-hukumetin-operasyonu/ 
3.  http://erzurummedya.com/siyaset-haberleri/17596-ak-protesto.html            
   
aktifhaber.com            
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×