Süleyman Şah türbesinin ilk yeri olan Caber Kalesi YPG'nin eline geçti
Demokratik Suriye Güçleri (DSG) savaşçıları uzun süredir kuşatma altında tuttukları tarihi Caber Kalesi'ni ele geçirdi.
ANHA'nın haberine göre; 25-26 Aralık günlerinde çetelerden temizlenen Doğu ve Batı Caber köyleri yakınındaki tarihi kaleyi özgürleştirdi.
Çete saldırılarını her defasında püskürten Fırat'ın Gazabı Eylem Odası savaşçıları, köylere 3 kilometre uzaklıkta olan ve Fırat Nehri içerisinde bir adayı andıran tarihi Caber Kalesi'ne yöneldi.
Sabah saatlerine kadar süren çatışma sonucu Caber Kalesi çetelerden temizlendi. 22 DAİŞ çetecisinin öldürüldüğü çatışmada, çok sayıda silah ve araç da savaşçıların eline geçti.
Fırat'ın Gazabı hamlesi kapsamında ilerleyişlerini sürdüren savaşçılar, Batı Suwediyê köyüne operasyon başlattı. Köy girişinde şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi.
DSG güçleri tarafından çetelerden temizlenen Caber kalesi, DAİŞ tehdidi nedeniyle Kobane yakınlarına taşınan Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu ilk yerdi. Türbe, Tabka Barajı'nın yapımı döneminde 1973 yılında Karakozak Köyüne taşınmış, 2014'te ise köyün DAİŞ işgaline uğraması sonucu TSK ile YPG'nin ortak operasyonu ile Kobane yakınlarındaki Eşme Köyü'ne getirilmişti.
Süleyman Şah Türbesi'yle birlikte Cumhuriyet tarihimizin başından bu yana ilk kez AKP döneminde toprak kaybetmiştik. Şimdi o topraklar el değiştirdi ama Ortadoğu'ya nizam vermeye kalkarak sürekli hamasi nutuklar atan ve Rakka'ya girmek isteyen Erdoğan rejiminden ses çıkmadı... 
Neresi başarı? AKP, Türkiye'ye ait toprağı bir terör örgütüne bıraktı


CABER KALESİNİN ÖNEMİ
Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi'nin dedesi ve Ertuğrul Gazi'nin babası Süleyman Şah'ın ve iki askerinin naaşlarının bulunduğu yer olarak tarihe geçen ve Fransız mandasında iken 1921 ile 1973 tarihleri arasında Türk toprakları olarak kabul edilen kale, Fırat Nehri'nin sol kısmında Rakka'nın ilçesi Tabka'ya 5 kilometre mesafede bulunuyor. 
Daha sonra türbenin Tabka Baraj Gölü’nün altında kalacağı varsayılarak, Karakozak köyüne taşınması ile 1973 tarihinde indirilen Türk Bayrağı, Karakozak'taki yeni müştemilata asılmıştı. IŞİD işgali ile birlikte Karakozak'taki türbe, bu sefer de YPG'nin açtığı koridordan TSK'nın operasyonuyla Kobani'nin Eşme köyüne taşınmıştı. 
Suriye iç savaşının başlamasıyla önce rejimin kontrolünde bulunan kale, 2014 yılında IŞİD'in işgaline uğramıştı. 
Son olarak kaleyi, şiddetli çatışmalardan sonra alan QSD'nin kale etrafındaki mayın ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) temizleme çalışması sürüyor. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×