Suriye'den Türkiye'ye ihtar: Türkiye topraklarımızı işgal ediyor, İşgal güçlerine tüm vesilelerle karşı koyulacak
Suriye Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığına ilişkin bir açıklama daha yayımladı. Suriye ordusu 21 Ekim’de yaptığı açıklamada Türk savaş uçaklarının Suriye’nin hava sahasını ihlal etmesi halinde düşürüleceklerini duyurmuştu.

TSK’nın Suriye topraklarında bulunmasının “kabul edilemez” olduğunu vurgulayan Suriye ordusu, “İşgal niteliğinde sayılan bu güçlere karşı uygun görülen tüm vesilelerle karşı koyulacak” ifadesini kullandı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın konuya ilişkin haberi şöyle:

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, Türkiye’de Erdoğan rejiminin Suriye ve halkını hedef alan savaşın başlarından beri kirli ve çirkef bir rol oynadığını belirtti.

Türkiye’de Erdoğan rejiminin Suriye ve halkını hedef alan savaşın başlarından beri kirli ve çirkef bir rol oynadığını belirtti.

Erdoğan rejiminin Suriye’de olayların başlamasından bu yana Türkiye topraklarını dünyanın her yerinden gelen azılı teröristlerin güvenli barınağına dönüştürdüğünü kaydetti. Bu rejimin teröristleri barındırmakla birlikte onları eğitip gelişmiş silahlarla donatması ardından finanse edip ardına kadar açtığı sınırlar üzerinden Suriye ve halkına karşı saldığına vurgu yapan genel komutanlık; yüzden fazla ülkeden Türkiye’de toplanmaları ardından Suriye’ye giren radikal teröristlerin yüksek sayısına dikkat çekti.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin özellikle Halep’te olmak üzere Suriye genelinde teröre karşı üstün başarılar sağladığına vurgu yapan genel komutanlık; bu başarıların Erdoğan’ın Suriye ve bölgeye ilişkin Turani hayalleri ve planlarını çökerttiğini vurguladı. Genel komutanlık bunun üzerine Erdoğan rejiminin Halep kırsalında bir dizi köy ve beldeye düşmancı saldırılarını tırmandırdığını, savaş uçakları, kara güçleri ve desteklediği terör örgütleri aracılığı ile Halep kırsalının kuzeyinde masum sivillere karşı insanlık dışı vahşetlerde bulunduğunun altını çizdi.

Erdoğan rejiminin bu düşmancı yeni tutumunun oldukça tehlikeli bir tırmandırma niteliği taşıdığını ifade eden genel komutanlık; BM misakı ve uluslar arası kararlar kapsamında Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne çirkef bir ihlal teşkil ettiğini kaydetti.

Hangi gerekçe altında olursa olsun Türk ordusunun Suriye topraklarında bulunmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunun altını çizen genel komutanlık; Suriye’nin, işgal niteliğinde sayılan bu güçlere karşı uygun gördüğü tüm vesilelerle karşı koyacağını vurguladı.

Genel komutanlık bülteninde bu ihlal ve saldırının bölge istikrarı ve güvenliğine karşı teşkil ettiği tehlikenin tüm sorumluluğunu Türkiye yönetimine yükledi.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×