Suriye, hava sahasını Türkiye’ye kapattı: 22 Ekim’den beri operasyon yok
Türkiye, Suriye hava savunma sisteminin TSK’ya bağlı savaş uçaklarına karşı aktive edilmesi nedeniyle, 22 Ekim’den bu yana Halep’in kuzeyindeki cihatçılara hava desteği veremiyor.
Hürriyet Daily News’ten Sevil Erkuş’un haberine göre, Türk Hava Kuvvetleri Suriye’deki son operasyonunu 22 Ekim’de IŞİD’e karşı gerçekleştirdi. Hürriyet Daily News’e konuşan ve ismini vermek istemeyen bir Türk yetkili, Suriye’nin Rus yapımı hava savunma sistemlerinin Fırat Kalkanı operasyon bölgesini kapsayacak şekilde aktive edildiğini söyledi.
Yetkiliye göre ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçakları da Kuzey Suriye’de gerçekleştirdikleri uçuş sayılarını azalttılar.
Ne olmuştu?
TSK’ye bağlı savaş uçakları 19 Ekim‘de Kürtlerin kontrolündeki Um el-Hoş ve Um el-Kura köylerini bombalamış, 20 Ekim‘de Suriye Ordusu Genel Komutanlığı da bu durumun tekrarlanması halinde Türk jetlerinin düşürüleceğini açıkladı.
Ertesi gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki hava saldırılarından endişe duyduklarını söyledi.
Suriye ordusu 22 Ekim‘de ikinci bir açıklama yaparak, TSK’nin Suriye topraklarında bulunmasının “kabul edilemez” olduğunu vurguladı, “İşgal niteliğinde sayılan bu güçlere karşı uygun görülen tüm vesilelerle karşı koyulacak” ifadesini kullandı.

Rus savaş uçakları, 25 Ekim‘de Halep’in kuzey kırsalındaki Tel Madik köyünde TSK destekli cihatçı gruplara yönelik hava saldırısı düzenledi.
Dün de (28 Ekim) Sputnik’e konuşan bir askeri kaynak, “Türk uçakları, Halep’in kuzeyinden Suriye hava sahasına girmeye çalıştı. Ancak Suriyeli ve Rus askeri yetkililerin ikazının ardından uçaklar geri döndü” ifadelerini kullandı. Kaynak, teşebbüsün tekrarlanması halinde Suriye ordusunun Türk uçaklarını vuracağını da ifade etti.


Sendika.Org 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×