Suriye ordusu taarruza geçti, cihatçılar Halep’te kaçacak yer arıyor
 Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep’in doğu mahallelerindeki ilerleyişi sürüyor. Ard el-Hamra ve Cebel Bedru’da cihatçı grupların savunma hatlarını yaran Suriye ordusu, cihatçıların kontrolündeki bölgeyi kuzeyden güneye bağlayan Sahur semtini de ele geçirdi. Böylece bağlantıları kopan cihatçılar iki ayrı çembere alınmış oldu.

Al Masdar’ın haberine göre, Cundul’daki fabrikaları, Ayn el-Tel semtini ve Biabdin semtinin yarısını alan Suriye ordusu Hallak Fukani ve Hallak Tahtani’nin de büyük çoğunluğunu aldı.

Cihatçılara yakın kaynaklar da Halep’te kuşatma altındaki cihatçı grupları kuzeydoğu mahallelerinden çekildiğini bildiriyor.

Suriye ordusuna yakın kaynaklar, bugüne kadar cihatçıların kontrolünde bulunan semtlerdeki sivillerin ve hükümet yanlısı hücrelerin orduyla birlikte hareketinin bu hızlı ilerlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

Ordunun hızlı ilerleyişi ve kitleler halinde sivillerin ordudan yana saf tutması üzerine cihatçılar kaçış yollarından kuzeyi terk edip güneye doğru çekilmeye başladı.

Son iki gün içinde 2 bin kadar sivilin hükümet kontrolündeki bölgelere geçtiği belirtiliyor. Bugün ordunun yıldırım hızıyla gelişen ilerleyişi sürerken an be an yeni bölgelerin ordunun eline geçtiği belirtiliyor.

Şam’da da sınırlı sayıda bölgede kuşatılan cihatçılar teslim olma anlaşmaları imzalıyor.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×