"Suud Erdoğan'ın kulağını çekti"
Suud ailesine yakınlığıyla bilinen gazeteci Cemal Hasıkçı Bahreyn Kralı'nın Erdoğan'a ziyareti esnasında gizli bir mesaj verdiğini iddia etti.

Yayınladığı elektronik gazetede çıkan yazıya göre Bahreyn Kralı ve Erdoğan arasında basına açıklanmayan gizli toplantı yaklaşık dört saat sürdü. Toplantıda, Kral Erdoğan'a Suudların bazı rahatsızlıklarını iletti. Buna göre Suudi Arabistan, Ankara ve Moskova arasındaki ilişkilerin yeniden ısınmasından ve özellikle 15 Temmuz'dan sonra, ekonomik krizi aşabilmesi için Türkiye'ye verdikleri karşılıksız mali yardımlardan sonra Erdoğan'ın Riyad'ı Suriye denkleminden çıkarmasından rahatsız.

Hasıkçı yazısının devamında, bölgede Riyad'ın stratejik ağırlığını yok eden Rusya-Türkiye-İran-Suriye dörtlü bloğunun kurulması sonrasında Riyad ve Moskova arasındaki askeri-siyasi ilişkilerin iyi olmadığını ifade etti. Buna rağmen Riyad'ın ekonomik ihtiyaçları için baskı altında olan Erdoğan hükümeti için çabaladığını da Hasıkçı sözlerine ekledi. 

Yazara göre, Bahreyn Kralının ilettiği rahatsızlıklara karşılık Erdoğan Kral'dan Suud Kralı Selman'ı sakinleştirmesini, Türkiye'nin hiçbir zaman Suriye'de Riyad'ın siyasi rolünü devre dışı bırakma amacı taşımadığını, Körfez ülkelerinin ipleri eline alacağını ve Türkiye'ye mali yardımları devam ettiği sürece Şeyhliklerin çıkarlarının korunacağı cevabını verdi.  
                          
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
engin dincer 2 yıl önce

Disardan gelen suyla degirmen donmez !
Turkiye ekonomisi cikmazdadr. Sermayenin kaptanlari Erdogan'i zorlamaktadirlar ! klasik cozum ; dikta rejmi ,sonu gelmiyecek krizlerin faturasi ,topraksiz koyluye , isci sinifina ve yikilmaya makum kucuk esnafa odeteceklerdir. Suud kirali ,yolunu sasirmis Erdogan'a zaman zaman havuc yerine deynegi gosteremek zorunda kalacaktir.Suud kirali ,emperyalizmin Ortadogu veznedaridir !