Taksim’de “Suriye’de savaş istemiyoruz!” yürüyüşü
KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün katılımıyla bugün 19.00’da, Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne geniş katılımlı bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. "Halkların kardeşliğini ve barışı savunacağız" yazılı pankart açıldı.  AKP’nin çıkarları için Suriye’ye girerek savaş başlatma planlarına karşı düzenlenen yürüyüşte ayrıca 1993 yılında 2 Temmuz’da gerçekleşen Sivas Katliamı da yürüyüş sırasında anıldı ve IŞİD’e karşı yapılan Kobani direnişi selamlandı.


Galatasaray'da yüzlerce kişi Erdoğan'ın ve AKP'nin savaş politikalarını reddederek "Savaşa hayır" sloganını attı. "Katil İŞİD işbirlikçi AKP" sloganıyla IŞİD ve destekçisi AKP hükümeti protesto edildi. AKP'nin IŞİD'İ destekleyen politikaları anlatılırken, halk MİT TIR'larını alkışlarla protesto etti.Eylemde ilk sözü alan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Önder Atay, Sivas’ta aydınları yakanlarla bugün Suriye’ye saldırı planları yaptığını belirterek  sınırdaki provokatif manevralardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Atay, işçi sınıfının bu savaşa ortak olmayacağına vurgu yaptı.

Galatasaray Lisesi önünde eylemi örgütleyen kurumlar adına basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç okudu. Cumhurbaşkanı ve hükümetin açıklamalarının halklarda endişe ve kaygıya yol açtığını belirten Mengüç, şöyle konuştu:

“Türkiye halkları Ortadoğu’nun her tarafını sarmış olan ateşin merkezinde, bu ateşin harlanması için feda ediliyor. BaştaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti olmak üzere, tarihin kan ve savaştan medet uman bütün çığırtkanlarının yan yana saf tuttukları zamanlardayız.”
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

“Tarih affetmeyecek”
Türkiye’yi yönetenlere seslenerek “bu savaştan vazgeçiniz” diyen Mengüç, “Kardeşi kardeşe kırdırtmayın, savaşı körüklemeyin, insanlık adına insanlığın ortak düşmanı olan IŞİD çetelerine karşı direnenlerle birlik olun” dedi. Mengüç, daha sonra şunları söyledi:

“Nasıl ki insanlık Neron’u, Sezar’ı, Mussolini’yi, Hitler’i affetmediyse, olası bu savaşın çığırtkanlıklarını ve sorumlularını da affetmeyecektir.

Burada, 22 yıl önce yaşanan Madımak Katliamı’nı da unutmadığımızı, unutmayacağımızı adalet sağlanana, kardeşçe, barışçıl bir ülke yaratılana dek mücadele edeceğimizi de ifade ediyoruz. Biliyoruz ki 22 yıl önce Madımak Katliamı’nı yaratanlar, failleri koruyanlar, savunanlar, bugün halkları birbirine kırdırmak isteyen, savaş çığlıkları atan zihniyetin temsilcileridir.”

Eylem basın açıklamasının ardından sona erdirildi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×