Tavuklar AKP’ye darbe planlıyor!
 Yumurta fiyatlarına yaklaşık yüzde 50 zam geldi. Doların yükselişiyle birlikte pek çok ürün zam görürken, yumurtada rakamlar birden bire sıçradı. Son dönemlerde ortalama büyüklükte yumurtanın tane fiyatı toptan pazarda 23 kuruştan 33 kuruşa kadar çıktı. Perakendede ise fiyat 55-65 kuruş arasında değişiyor.

Doların düşürülmesi için vatandaştan dolar satmasını isteyen iktidarın ne yapacağı merak konusu. Hükümet üyelerinin kuluçkaya yatma ihtimalini düşünen vatandaş, fiyatların hızla yükselmesinden şikâyet etmekte tedirgin. Üreticiler ise 2 yıldır zararına ürün sattıklarını, yükselişin kendilerini rahatlattığını söylüyor.
Öte yandan, Avrupa’dan gelen yumurta talebinin fiyatları yükselttiği söylenirken, 30’lu kolinin toptan satış fiyatları da 8 liradan 10.5 liraya kadar gelmiş oldu.
30’lu küçük yumurta kolilerinin perakende noktalarında satış fiyatları 18 Kasım’da 7.45 lirayken, şu günlerde aynı yumurta kolisi 12.95 liradan satıldı. Özellikle 2 ay öncesine kadar dolar kurunu 2.7 lira seviyesinden olduğunu ancak son dönemlerde 3.5 lira seviyelerine geldiğini ifade eden Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya, “Bu artış bizim girdi maliyetlerimizi de arttırdı. Kullandığımız yemler, ilaçlar yurtdışından ithal ediliyor. Ürünler dövize endeksli. Bu yüzden yumurta fiyatlarından artış yaşandı” dedi.
Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki muhtarlar toplantısında bu sorunu dile getirmesi, tavukların bir darbe hazırlığında olduğunu açıklaması ve herkesin elindeki yumurtaları getirip döviz bürolarına bırakmasını talep edeceği belirtiliyor…
Kaynak : redaktif.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×