‘Telafisi imkansız bir kayıp’: İnsanlık Kızıl Ordu Korosu’nu kaybetti

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Tupolev Tu-154 tipi uçağın Suriye’ye gitmek için Soçi kentinden havalandıktan sonra irtibatı kesildi. 8 kişilik mürettebatla birlikte 92 kişiyi taşıyan uçağın Karadeniz’e düştüğü kaydedildi.
Sovyetler Birliği döneminde kurulan Kızıl Ordu Korosu’nun elemanlarının da içinde yer aldığı uçak ile Suriye’nin Lazkiye kentine yeni yıl kutlama etkinlikleri için gidiyordu.
Yaşanan uçak kazasından sağ kurtulan kimsenin bulunmadığı belirtilerek Pazartesi günü Rusya genelinde bir günlük yas ilan edildiği duyuruldu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yaşanan uçak kazasıyla ilgili ‘Telafisi imkansız bir kayıp yaşandığını’ vurguladı.
Kızıl Ordu Korosu

Düşen uçakta birçok elemanı bulunan koro Türkiye’de de birçok konser vermişti.
Kızıl Ordu Korosu en son Rusya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 95. yılı çerçevesinde 14 Haziran 2015’te sahneye çıkmış ve Tarkan’ın “Şıkıdım”, Barış Manço’nun “Genç Osman” gibi şarkıları da yorumlamıştı.
Sovyetler Birliği döneminde, 1928 yılında kurulan koro; erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşuyor. Koro, Rusya’nın halk şarkılarından, kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserler icra ediyor.
Bunların arasında “Katyuşa”, “Kalinka”, “Polyuşko Polye”, “Kernina” ve “Ave Maria” en bilinenlerinden. Koro, Sovyetler Birliği’nin dağılmasında sonra da Rusya’da ve diğer ülkelerde konserler vermeye devam etti.
Koro şefi, ulusal marşı bestelemişti
Kızıl Ordu Korosu’nun ölene kadar şefliğini yapmış olan Aleksandr Aleksandrov, Sovyetler Birliği Marşı’nı besteledi.
Sovyetler Birliği Marşı sözleri değiştirilerek bugün Rusya Ulusal Marşı olarak kullanılıyor.
Kuruluşu
Kızıl Ordu Korosu ilk kurulduğunda oniki asker, bir vokal, bir akordiyon, iki dansçı ve bir anlatıcı bulunuyordu.
İlk resmi gösterilerini 12 Ekim 1928’de Orkestranın 1929 yılında koro Sovyetler Birliği’nin Uzak Doğu bölgesinde demiryolu inşa eden askerleri ziyaret ederek verdi.
II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Cepheleri’nde, havaalanlarında hastanelerde askerlere ve halka moral vermek için 1500’ün üstünde gösteri yaptılar.
Aleksandr Aleksandrov’un 1946 yılında ölümünden sonra oğlu Boris Aleksandrov koronun yönetimini başarı ile devam ettirdi. 1987’de son emekliliğinden önce Koro’ya Dünya turu sırasında şeflik yaptı.
2003’den günümüze kadar koroya Vyacheslav Korobko şeflik yapıyordu.
Kızıl Ordu Korosu hakkında yapılan derlemede Bianet‘ten faydalanılmıştır.
gazetekarinca.com


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×