Torba yasa Meclis’e sunuldu: Devlet güvenlik gerekçesiyle belediyelere el koyacak

Hükümet, içerisinde birçok yasa ve vergiden muaf Türkiye Varlık Fonu kurulmasından Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) alanların 29 yıllığına bedelsiz Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesin ve güvenlik gerekçesiyle ihtiyaç duyulması halinde belediyelere ait binaların İçişleri Bakanlığı’na verilmesi gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı 75 maddelik torba tasarıyı Meclis’e getiriyor.
Birçok yasa ve vergiden muaf tutulacak varlık fonu ile Kanal İstanbul, 3. köprü, nükleer santral gibi büyük altyapı projelerine finansman sağlanacak. Fonun kaynakları özelleştirme gelirleri ve işsizlik fonundan gelecek. 3 milyon kişinin işsiz olduğu Türkiye’de işsize aktarılmayan kaynak sermayenin yatırımlarına aktarılacak.
AOÇ’nin ranta açılmasına resmi kılıf
Torba tasarı içerisinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AOÇ’yi ranta açması resmileşecek. Buna göre; AOÇ içerisinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından temapark, hayvanat bahçesi, rekreasyon alanları ve ziyaretçiler için ticari alanlar yapılacak. Bu yapılarla ilgili imar planı, proje, ruhsat gibi işlemler Kültür ve Tabiat Vaklıklarını Koruma Yasası ile diğer mevzuatta yer alan kısıtlamalara tabi olmayacak. AOÇ arazileri 29 yıl süre ile bedelsiz Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilecek. Belediye buralardaki işletmeleri kiraya verebilecek. Ayrıca üzerlerinde fabrika ya da ticarethane bulunan ancak mahkemelerce orman üzerine inşaa edildiği belirlenen yerler, orman olmaktan çıkarılacak. Binalar da devlet tarafından kullanıma alınacak.
Devlet belediyelere el koyabilecek
Yine sunulan torba yasa ile birlikte devletin belediye binalarına el koyabilmesi de resmileşecek. Yasa ile yerel yönetimler devletin tek elinde toplanabilecek. Özellikle Kürt coğrafyasında devam eden savaş boyunca Kürt halkının yanında yer alan belediyelerin hedef alındığı düşünülen yasaya ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

  • İçişleri Bakanlığı’nın, güvenlik gerekçesiyle ihtiyaç duyduğu kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ile il özel idareleri dahil mahalli idareler ve diğer kamuya ait taşınmazlar bakanlığa verilecek. Taşınmazın bedeli valiliklerce tespit edilecek.
  • Belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları nedeniyle görevinden uzaklaştırılması veya tutuklanması halinde İçişleri Bakanı ya da vali, bu kişilerin yerine bir kişiyi görevlendirebilecek.
  • Belediye hizmetlerinin aksatılmasının terör veya şiddet olaylarıyla mücadeleyi olumsuz etkilediğinin ya da etkileyeceğinin belirlenmesi halinde valilik bu hizmeti Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, il özel idaresi veya kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla yaptırabilecek.
  • Terör ve şiddet olaylarına destek amacıyla kullanılan belediye veya bağlı idare araçlarına el konulacak.

İş güvenliğine erteleme
Aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına ihtiyaç halinde nöbet verilecek. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın kritik maddeleri ertelenecek. Kamu kurumları ile 1 milyon işyeri ve 4.2 milyon çalışanı kapsayan 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu 1 Temmuz 2017’ye ertelenecek.
Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası ile bu hakkını kaybeden sendikalara 2 yıl daha toplu sözleşme imzalama hakkı verilecek.

İşsizlik fonunda biriken para işçiye değil şirkete
3 milyon kişinin işsiz olduğu Türkiye’de işsizlik fonunda biriken 100 milyar lira işsizlere verilmezken, fondaki paradan varlık yönetimi fonuna kaynak aktarılacak. Şirketlerin ihtiyacı halinde para aktarımı olacak. Örneğin, 2008 ekonomik krizinde, otomotiv devi GM’yi batmaktan kurtarmak için ABD Hazinesi 50 milyar dolar aktarmıştı. Şimdi Türkiye de, borç alarak dev projelere (havaalanı, köprü vs.) giren şirketlere kefil olan hükümet kurulacak fonla kefil olduğu şirket ve projelerin sayısını artıracak.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×