Trump, üstüne basa basa: “Katar çok yüksek düzeyde terör destekçisi”
 ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’a yaptığı “Katar’a ablukayı yumuşatma” çağrısından saatler sonra ABD Başkanı Donald Trump’tan farklı bir çıkış geldi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile Beyaz Saray’daki görüşmesi sonrasında basının karşısına geçen Trump sözü hızla Katar krizine getirdi ve Katar’ı “çok üst düzeyde terörün destekçisi” ilan etti:

Ortadoğu ülkelerine yaptığım ziyaret sırasında görüştüğüm kilit ülke liderleri terörü maddi, askeri ya da moral açıdan desteklemeyi durdurma sözü verdi. Ancak, Katar ne yazık ki tarihsel olarak çok yüksek düzeyde terörün destekçisi olmuştur. Bunun ışığında, bölge ülkelerinin liderleri bu davranış karşısında Katar’a yaptırım uygulama konusunu benle konuştular. Biz de bir karar vermek durumundaydık. Kolay yolu mu seçecektik, yoksa zor yolu seçip gerekli eyleme mi başvuracaktık? Terörizme desteği kesmek zorundaydık.

“Başka ülke adı vermeyeceğim ama…”

Seçim kampanyasında IŞİD ve diğer terör örgütlerini yok etme sözü verdiğini ve bunu görev bildiğini söyleyen Trump, “Başka ülke adı vermeyeceğim ama sorunu çözmüş değiliz. Ancak bu sorunu da çözeceğiz, başka seçimimiz yok” diyerek benzer operasyonlara göz kırptı.

Trump sözlerinin sonunda “Katar için artık teröre destek vermeyi durdurma zamanıdır” dedi, ve Doha yönetimine “terörle mücadelede daha hızlı davranma” çağrısında bulundu.
Sisi ile “Riyad Anlaşması’na bağlı kalma” sözü
Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Trump’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Açıklamada “Liderler, bütün ülkelerin Riyad Anlaşması’nda yer alan terörizmle savaş, aşırıcılıkla mücadele, terörist gruplara ekonomik desteğin kesilmesi konularını uygulaması gerektiğinde karar kıldı. Ayrıca Başkan Trump, Arap ülkeleri arasında birliğin korunmasının önemine vurgu yaptı” ifadelerine yer verildi.
Sendika.Org, Sputnik

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×