TSK, Cerablus’a askeri harekat başlattı
TSK Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon hava kuvvetleri sabaha karşı Suriye’nin IŞİD kontrolündeki Cerablus bölgesine operasyon başlattı. “Fırat Kalkanı” adı verilen operasyonda çok sayıda tank sınırda beklerken, Keklice civarında iş makineleriyle yol açıldı. Cerablus’a geçmek için 1500 ÖSO militanının sınırın Türkiye tarafında beklediği belirtildi. Operasyonla Cerablus’un IŞİD’den temizlenmesi, YPG’nin bölgeye girişinin engellenmesi ve yine bu bölgeye ÖSO’nun yerleştirilmesi hedefleniyor

19.59 ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada “ABD olarak savaş uçaklarıyla Cerablus operasyonuna hava desteği veriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

19.45 AA’nın iddiasına göre cihatçı çeteler Cerablus’ta kontrolü tamamen ele geçirdi.

18.47 Cihatçı çeteler, Cerablus’un büyük kısmında ve kasabanın çevresindeki 7 köyde denetimi sağladı. Kasaba merkezinin ve köylerin IŞİD çeteleri tarafından boşaltılmış olduğu görüldü. Bu, TSK’nın ve cihatçıların boş kasaba ve köylere operasyon düzenlediği anlamına geliyor.

17.24 HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Cerablus operasyonunu değerlendirdi:

Bu karar, Erdoğan ve AKP’nin yanlış üstüne yanlış yaptığı Suriye politikasında belki de geri dönülemez en büyük yanlışıyla maalesef bölge halklarının önüne getirilmiştir. Bu savaş kararı uluslararası hukuk nezdinde Türkiye’yi oldukça zora sokacak bir karardır. Bu karar Suriye’deki savaş ortamını daha şiddetli bir şekilde Türkiye’nin içerisine taşıyacaktır. Gelinen aşamada yanlış olarak tespit ettikleri birkaç yıllık Suriye politikasından ders alıp bir doğru politika belirleme durumu yoktur. Yanlışın üstüne yanlış ekleyerek yanlışı büyütme durumuyla karşı karşıyayız.

idris_baluken

17.22 Cihatçı çeteler Cerablus içinden ilk fotoğraflarını ve videolarını paylaşmaya başladı. Kent ilk görüntülere göre terk edilmiş izlenimi uyandırıyor.

17.11 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cerablus harekatına ve Saray iktidarına desteğini yine esirgemedi:

MHP, Celabrus’a yönelik başlatılan askeri harekatı çok olumlu bir gelişme olarak görmekte ve bütünüyle desteklemektedir. Siyasi iradenin kararlı ve tavizsiz tutumunun arkasında milletçe durduğumuzu bu vesileyle açık ve güçlü bir şekilde ifade etmek isterim.

erdogan_bahceli_saray_1

17.05 AA, Suriye topraklarındaki ilerlemesini sürdüren çetelerin Cerablus ilçe merkezine ulaştığını ileri sürdü.

16.49 AKP-MİT güdümlü cihatçı çeteler Cerablus merkezinin dış çeperindeki bir binaya ÖSO bayrağı astı.

cerablus_harekati_24agu_31

16.45 Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Antep Valiliği’nin talebiyle bölgeye bir sahra hastanesi kurduklarını, Ulusal Tıbbi Kurtarma Ekibi ve ambulansların hazır bekletildiğini açıkladı.

15.56 Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Al Jazeera Türk’e verdiği röportajda,  operasyonun uluslararası koalisyon ve uluslararası camia ile tam bir mutabakat halinde gerçekleştiğini, uluslararası hukuka uygun olduğunu söyledi. “Çok uzun süreli bir operasyon değil, sonuç alıcı, etkin, kısa süreli bir operasyon ile sahadaki hareketliliği gerçekleştirmek istiyoruz” diyen Kurtulmuş, YPG ve PYD’nin varlığına müsaade etmeyeceklerini bir kez daha dile getirdi.

15.48 Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın, Cerablus operasyonuna ilişkin Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda amaçlarının Türkiye sınırını IŞİD ve YPG’den temizlemek olduğunu belirtti. Kalın, “Türkiye’nin sınır güvenliğinin ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için gerekli adımlar atılmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

15.44 Cerablus operasyonuyla ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schaefer, Türkiye’nin başlattığı harekatı anlayışla karşıladıklarını belirterek aynı zamanda Suriye’de siyasi bir çözümden yana olduklarını da dile getirdi.

DW Türkçe Servisi’nin aktardığına göre, Türkiye’nin operasyonunda Kürtleri de hedef alıp almayacağı sorusuna da yanıt veren Schaefer, “Sınırın öte tarafında tamamen Kürtlerin kontrolü altında bir bölge oluşmamasının Türkiye’nin en önemli çıkarlarından biri olduğu açık” dedi.

15.40  AB sözcülerinden Alexandre Polac, Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili yöneltilen soruya “Askeri operasyonlara ilişkin yorum yapmıyoruz. Operasyon IŞİD ile sınırlı olmalı” yanıtını verdi.

15.31 Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cerablus operasyonu hakkında yazılı bir açıklama yaptı. “Fransa, uluslararası koalisyonun ortağı olan Türkiye’nin IŞİD’le mücadeledeki çabalarını yoğunlaştırmasını memnuniyetle karşılamaktadır” denilen açıklamada ayrıca, IŞİD’in bölgeden temizlenmesi için uluslararası koalisyon ortaklarının IŞİD’le mücadeledeki çabalarını yoğunlaştırması ve Suriye’de çatışmaların ülkede gerekli siyasi geçiş sağlanarak sona erdirilmesi gerektiği belirtildi.

15.28 YPG Sözcüsü Redur Xelil, Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalesinin “Suriye’nin içişlerine yönelik açıkça saldırgan bir tutum” olduğunu belirtti. Xelil, bu gelişmenin İran, Suriye ve Türk hükümetleri arasında yapılan bir anlaşmanın sonucu olduğunu da söyledi. Xelil, Mevlüt Çavuşoğlu’na yanıt olarak bunun kararını Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) vereceğini söyledi.

14:45 DHA: ÖSO, Cerablus çevresindeki dört köyü ele geçirdi. Operasyon sırasında 46 IŞİD’li etkisiz hale getirildi.

14.36 Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ndan (SMDK), Türkiye’nin Cerablus operasyonuna destek geldi. Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, ÖSO unsurlarının sahadaki çatışmaları sürdüren grup olduğu belirtilerek SMDK’nın, Halep’teki bazı muhalif grupların da katılımıyla Cerablus’un IŞİD’dem temizlenmesi için saldırı düzenlemeye başlayan ÖSO’yu desteklediği vurgulandı.

14.18 DHA’nın geçtiği bilgiye göre; Suriye’de bulunan Kıvırcık (Hilwaniyah) Köyü de IŞİD çetelerinden temizlendi.

14.10 MİT güdümlü cihatçılar Cerablus sınır kapısını ele geçirdi.

14.05 DHA, “Fırat Kalkanı” operasyonunda yaralanan üç ÖSO militanının tedavi için Gaziantep’e getirildiğini aktardı. Kilis’ten hedef alınan IŞİD hedefleri zaman zaman fırtına obüsleriyle ateş altına alındığını atışların yapıldığı bölgeden yoğun duman yükselirken sınır hattındaki güvenlik önlemleri ise en üst seviyede tutulduğunu açıkladı.

14.00 Suriye Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin Suriye topraklarına girişi egemenlik haklarının ihlalidir. Suriye’deki terörist örganizasyonlarla savaş Suriye hükümeti ile koordinasyon dahilinde olmalıdır. IŞİD’i kovup yerine diğer terörist örgütlerin yerlelştirilmesi kabul edilemez. Türk tanklarının topraklarımıza girişini kınıyoruz.

13.51 Yerel kaynaklar IŞİD’in Cerablus’ta sahanın bir kısmından çekilerek El Bab yönüne doğru yöneldiğini aktardı.

13.35 Cerablus ana bağlantı yolları ele geçirildi. Tirehim yolu IŞİD’in elinden alındı.

13.29 PYD’nin Rusya Temsilcisi Abdüsselam Ali, Sputnik’e yaptığı açıklamada “Bu topraklar, militanlarla girişilen kanlı savaş sonucunda kurtardığımız Kürt bölgeleri. Buraları Türkiye’nin talebiyle neden terk edelim?” dedi. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yasadışı müdahalede bulunduğunu ve kendi koşullarını dikte ettiğini vurgulayan Ali, Kürtlerin gerekirse AKP ile savaşabileceğinin altını çizdi.

13.16 Sputnik muhabiri Hikmet Durgun’un geçtiği bilgiye göre Türkiye’ye ait savaş uçakları Cerablus’ta IŞİD komuta merkezini vurdu.

13.11 AA’nın geçtiği bilgiye göre Keklice köyü, zırhlı birlikler eşliğinde IŞİD’den alındı. Keklice köyüne yerleşen MİT güdümlü çeteler buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor.

13.02 ANHA’nın geçtiği bilgiye göre 3 bin Cerabluslu Münbiç’e ulaştı.

12.27 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cerablus Operasyonu’na ilişkin açıklama yaptı. Operasyonun amacının IŞİD’i kuzeyden güneye doğru süpürmek ve sınırı IŞİD’den temizlemek olduğunu ileri süren Çavuşoğlu, “YPG güçleri de Fırat’ın doğusunda geçmeli. ABD’yle bu konuda anlaştık. Aksi takdirde gereğini yaparız” dedi.mevlut_cavusoglu_aa_manset

12.10 Başbakanlık’tan Cerablus Operasyonu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

23.08.2016 tarihinde Gaziantep Karkamış ilçesine yapılan roket saldırıları üzerine, halkımızın can ve mal güvenliğini korumak ve yapılan sınır ihlallerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon başlatılmıştır. Bu kapsamda düşman unsurlarına cevap ve her türlü terörist grupla mücadele amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 04.00 itibariyle daha önceden belirlenen DAEŞ hedeflerine yönelik topçu atışı başlamıştır. Cerablus ve çevresinde ilk önce 81 hedef etkisiz hale getirilmiştir. Saat 08:16 itibariyle 294 topçu ateşi yapılmış, ayrıca sabah saat 06:08 ile 07:50 arasında Hava Kuvvetlerimize ait F16 uçakları ile Cerablusta 12 hedef vurulmuştur. Bu tür sınır ihlalleri ve halkımızın can ve mal güvenliğini ilgilendiren konularda misliyle mukabelede bulunulacaktır.

11.45 AA’ya bilgi veren askeri kaynaklar, ÖSO mensuplarının, Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Suriye sınırından yaklaşık 3 kilometre içerideki Keklice köyüne ulaşmak üzere olduğunu bildirdi.

11.35 Gazete Duvar’ın haberine göre askeri kaynaklar; “bordo bereliler” olarak bilinen Özel Kuvvetler timlerinin Suriye’ye girdiği yönündeki haberleri yalanladı. “Fırat Kalkanı” adı verilen harekatta TSK’nın, daha önce Türkiye’de “eğit-donat” kapsamında eğittiği yerel güçlerden destek aldığı öğrenildi.

11.31 Tayyip Erdoğan, operasyona dair yaptığı ilk açıklamada yine IŞİD’in adını tek başına anamadı:

DAİŞ ve PYD gibi terör örgütlerine yönelik operasyonu ordumuz başlatmış durumda. Bu işin burada noktalanması lazım. Bu sabah 4:00 itibariyle süreç başladı. Türkiye’ye tehdit unsuru oluşturacak kim olursa olsun, bu millet var olacaktır.

11.19 TSK tanklarının sınırdan içeri girmesinin ardından Reuters’e konuşan cihatçı çetelerin komutanı da Suriye sınırına girdiklerini açıkladı.

11.13 DHA, askeri kaynakların, “Tank birliklerimiz Suriye sınırından içeri girdiler. Harekat devam ediyor”dediğini belirtti. AA, TSK tanklarının Suriye’ye girdiğini videoyla duyurdu.

11.07 Adana’daki İncirlik Üssü’nde bu sabah saatlerinde yoğun bir hava trafiği görüldü. İncirlik Üssü’nden kalkan savaş uçakları Suriye’ye doğru hareketlendi.

11.05 Reuters’a konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, “Harekata havadan koruma sağlayacağız” dedi.

10.36 PYD Eş Başkanı Salih Müslim, üç dilde Twitter mesajı paylaştı ve Türkiye’nin Cerablus harekatını eleştirdi. Müslim’in İngilizce mesajında “Türkiye Suriye batağında. DAİŞ gibi yenilgiye uğrayacaklar”yazarken, Türkçe olarak da “Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir” dedi.

Turkey is in Syrian Quagmire. will be defeated as Daish.
Türkiye Suriye Batağında çok şey kaybedecektir.
تركيا ستخسر في مستنقع سوريا كداعش

Müslim, Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) da şu değerlendirmeleri yaptı:

Çok büyük zarar göreceklerini tahmin ediyorum. Bu savaşa kendi elleriyle girebilirler ama çıkışları kendi elleriyle olmayacak. Suriye halkı, QSD, Cerablus Askeri Meclisi ve Cerablus halkı mevcut saldırıdan rahatsız. Bu yüzden şimdiye kadar DAIŞ, El-Nusra, Sultan El-Murat ve benzeri çetelerle dolaylı olarak Suriye savaşına dahil olmuştu, ancak doğrudan savaşa girmek mecburiyetini hissederek harekete geçmesi, onlara çok şey kaybettirecektir.

pyd-lideri-salih-muslim-manset

10.12 Operasyona dair konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, “ılımlı muhalefet” adı altındaki cihatçı çetelere destek verdiklerini söyledi ve ekledi: “Terör örgütlerinin yanı başımızda oluşturduğu tehditlere fırsat verilmeyecektir. Sınırımızdaki terör tehdidi ortadan kalkıncaya kadar harekat sürecek.”

efkanala-manset

10.11 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Türkiye’nin YPG ve IŞİD hedeflerini topçu ateşiyle vurduğunu belirterek, bu konuda Türk yetkililer ve Suriye Demokratik Güçleri temsilcileriyle temas halinde olduklarını kaydetti. Toner, “Her iki tarafa da burada asıl düşmanın IŞİD olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz” dedi. Toner, tansiyonun yükselmemesi için çalıştıklarını söyledi.

10.05 TSK’nın Cerablus’a düzenlediği operasyona “Fırat Kalkanı” adı verildiği duyuruldu.

cerablus_harekati_24agu_2

08.45 AA, operasyonun hedeflerine dair “Sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye’nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor”ifadelerini kullandı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) de Cerablus’a operasyon başlatıldığı SMS ile duyurdu.

Al Jazeera Türk de operasyon sürerken 1500 ÖSO militanının sınırın Türkiye tarafında Cerablus’a girmek için beklediğini duyurdu. Ayrıca ÖSO militanlarının Cerablus’ta IŞİD’le çatıştığı bilgisi de var. Bu konuda Reuters’a konuşan bir yetkili Türkiye’nin dün hem YPG’yi hem de IŞİD’i hedef alan atışlarının IŞİD dışındaki cihatçılar için koridor açmayı hedeflediğini söylemişti.

cerablus_harekati_24agu_6

08.27 CNN Türk canlı yayınındaki görüntülerde, TSK’ya ait tankların sınırın sıfır noktasına konuşlandığı görüldü.

08.12 Reuters: Türk jetleri, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarıyla birlikte Cerablus’taki IŞİD hedeflerini vuruyor.

07.50 DHA’nın haberine göre askeri kaynaklar, Türkiye’nin sınır hattı üzerinde konuşlu tanklarla, Suriye tarafında anlık çıkan ve görünür IŞİD hedeflerinin vurulduğunu, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait jetlerin de operasyona katıldığını aktardı.

07.20 Reuters: Türk Özel Kuvvetleri’ne bağlı askerler, Cerablus’ta konuşlandı, kara harekatı için koridor açılmasını bekliyor.

06.15 IŞİD’in kara harekatına engel olmak amacıyla yerleştirdiği mayınları temizlemek için Keklice civarına zırhlı mayın temizleyiciler ve iş makineleri sokuldu.

cerablus_harekati_24agu_7

04.30 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı, IŞİD’in kontrolündeki Cerablus bölgesine yönelik harekat başlatıldı. Harekat kapsamında ilk olarak saat 04.00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04.05’de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinalarıyla geçitler açılmaya başlandı, saat 05.45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı.

cerablus_harekati_24agu_1

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×