TÜRGEV ve ENSAR artık evlerinize kadar girecek!
AKP hükümeti, 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından çıkarılan ve anayasa gereği 30 gün içinde Meclis’e sunulması gereken kanun hükmündeki kararnameler arasına, fırsatçılık yapıp,  OHAL ile ilgili olmayan bir çok düzenlemeleri de sıkıştırdı. Bunlardan biri de Bilal oğlanın kurucuları arasında olduğu TÜRGEV’in televizyon kurmasının olanaklı hale getirilmesi. 

Birgün’de yer alan habere göre, bu düzenleme ile siyasi parti, dernek, sendika, vakıf ve kooperatiflerin radyo ve televizyon yayın lisansı alamayacaklarına ilişkin yasa hükmü sadece ‘vakıfları’ kapsam dışına alacak şekilde değiştirildi. Düzenlemeye göre ‘vakıf kurucuları’ medya hizmet sağlayıcı kuruluş ortağı kabul edilecek.

Yani, AKP tipi nesiller yetiştiren TÜRGEV  ile okullarında  öğretmenleri tarafından tecavüz edilen çocuklarla gündeme gelen ENSAR gibi vakıflar televizyon kurabilmelerinin önü açılmış oluyor.

Tıpkı Fethullah Gülen cemaati gibi yapılanmalar olan TÜRGEV ve ENSAR vakıfları artık evlerinize kadar girecekler demektir bu.

Konuya tepki TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP’li Musa Çam’dan geldi. Vakıflara yayın lisansı verilmesine yönelik düzenlemenin “sipariş, adrese teslim bir değişiklik” olduğunu söyleyen Çam, düzenlemeye ilişkin eleştirilerini şöyle aktardı:

“Bu yasağın sadece vakıflar için kaldırılması, pek çok kez olduğu gibi sipariş, adrese teslim yeni bir düzenlemeyle karşı karşıya olduğumuz izlenimini güçlendiriyor. İktidar bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyduğunu dürüstçe ortaya koysun. Görünen o ki bu apar topar torba yasa içine eklenen bu düzenlemenin TÜRGEV, Ensar gibi vakıfların televizyon ve yayın lisansı almasını sağlamanın dışında bir amacı yok. Eğer yasak kaldırılacaksa tümüyle kaldırılmalı, vakıfların dışında siyasi partiler, sendikalar, dernekler de aynı haktan yararlanmalı.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×