Türk Dışişleri'nin Büyük Hesap Hatası!
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmek için geldiği Türkiye’de iki ülke arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle son derece kötü ağırlandı.
Karşılamada protokol ve nezaket kuralları alt üst edilerek kırmızı halı serilmedi, makam aracının uçağa yanaşmasına izin verilmeyip servis otobüsüne bindirildi, aracına Almanya bayrağı astırılmadı.
Alman Bild yazdı: Türkler çok kızgın
Türk Dışişleri’nin üçüncü dünya ülkelerine has bu tip uygulamalar yaparken büyük bir hesaplama hatası yaptı.
Çünkü şu an Dışişleri Bakanı olan Frank-Walter Steinmeier, Almanya Cumhurbaşkanı olacak.  
Almanya’da partiler kısa süre önce Steinmeier’in Cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşmaya varmışlardı.
Yani Türk Dışişleri sırf üçüncü dünya ülkelerine özgü aşağılama yapmak için Almanya’nın müstakbel Cumhurbaşkanı’nı Türkiye’ye karşı hale getirdiler.
Alman Bild yazdı: Türkler çok kızgın
DETAYLARI BİLD YAZDI
Almanya’nın önemli gazetelerinden Bild, Steinmeier’in ziyaretinin dostluk havasından uzak geçtiğini yazdı. Bild, görüşmeyi “Bir dostu ziyaret farklıdır. Çok farklı” diye değerlendirirken, “Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier Ankara’da, ancak efsanevi Türk misafirperverliği pek hissedilmedi” ifadesini kullandı.
Gazete, soğukluğun Steinmeier’in havalimanında karşılanması sırasında başladığını yazdı. Buna göre Steinmeier’in karşılanmasında kırmızı halı kullanılmadı ve üst düzey karşılama gerçekleştirilmedi. Alman bakanın makam aracının da uçağa yaklaşmasına müsaade edilmedi, bunun yerine Steinmeier ve ekibi havalimanı otobüsüyle götürüldü.

Alman Bild yazdı: Türkler çok kızgın
Steinmeier’in resmi temaslarında kullandığı makam aracına Alman bayrağının uygun parça olmadığı gerekçesiyle takılamadığına da değinen Bild, görüşmenin detaylarını da yazdı.
Görüşmenin basına yansıyan kısmı da Bild’in yorumlarını aratmayacak atışmalarla geçti. Çavuşoğlu, Almanya’nın ‘terör örgütleri’yle arasına mesafe koymadığını söylerken, Steinmeier da, Türkiye’yi medya operasyonları, kitlesel gözaltı ve tutuklamalara karşı insan haklarına saygılı olmaya davet etti.
Alman Bild yazdı: Türkler çok kızgın
ANCAK BU KADAR OLUR
Türk Dışişleri müstakbel Cumhurbaşkanı’na karşı büyük bir hesaplama hatası yaparken, Recep Tayyip Erdoğan da onun yerine gelecek müstakbel Dışişleri Bakanı’na aynı hatayı yaptı.
Almanya’da AP Başkanı Schulz, dışişleri bakanlığı koltuğu için favori isimlerden biri.
Erdoğan geçtiğimiz günlerde Schulz’a yönelik ağır hakaretlerde bulunmuştu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×