Tutuklu HDP vekillerinden itiraz: Anayasa görüşmeleri iç tüzüğe aykırı, durdurun
‘Başkanlık sistemi’ni de içeren anayasa değişikliği teklifine ilişkin maddeler, Meclis’te kurulan komisyondan AKP ve MHP’lilerin işbirliğinde 29 Aralık 2016’da geçmişti. Komisyona 21 madde olarak gelen teklif, 18 maddeye düşerken, değişiklik teklifinin bu hafta içinde Meclis’te görüşülmesi planlanıyordu.
HDP’den itiraz
HDP’nin 11 tutuklu milletvekili, Meclis başkanlığına sundukları önergeyle görüşmelerin durdurulmasını istedi.
Milletvekilleri, tutuklu oldukları için görüşmelere katılamayacaklarını, bu durumun da Anayasa ve iç tüzüğe aykırı olduğunu savundu.
Önergede, Anayasa’nın milletvekillerinin görev ve yetkilerini düzenleyen 61, 80 ve 87’nci maddelerine atıf yapıldı.
Tutuklu bulundukları için görüşmelere katılamayacaklarını ifade eden vekiller, bu durumun Anayasa'ya ve iç tüzüğe aykırı olduğunu ifade etti.
Gönderdikleri önergelerde, Anayasanın 80. maddesinde yer alan "TBMM üyeleri seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler" hükmünü, Anayasanın 87. maddesinde yer alan "TBMM'nin görev ve yetkileri kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak (...) ve Anayasasının diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir" hükmünü ve İçtüzük'ün Genel Kurul'da konuşma hakkını düzenleyen 61. maddesinde yer alan "Söz, kayıt veya istem sırasına göre verilir" hükmünü hatırlatan milletvekilleri, Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmelerin durdurulmasını istedi.
HDP’li 11 vekil tutuklu
HDP’nin, eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile grup başkan vekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü ve Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari milletvekilleri Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ve Siirt Milletvekili Besime Konca olmak üzere 11 vekili tutuklu bulunuyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×