Utanmazlık geleneği: Süleyman Soylu’dan Nuriye ve Semih için ‘Yiyorlar’ açıklaması
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açlık grevi eylemlerinin 76. gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna ilişkin konuştu. Trabzon’da katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Soylu, Nuriye ve Semih ile ilgili, “Bu kişiler devletin maaş verdiği maaşlar, biri öğretmenmiş biri de akademisyen kusura bakmasınlar biz çocuklarımızı terörist olarak eğitsinler diye okula göndermiyoruz” dedi.

Soylu, şunları söyledi:

“Nuriye Gülmen’i zamanında Fehriye Erdal’a yaptıkları gibi şirin gösteriyorlar. Böyle bir mağduriyetler, şirinlikler. Ben size Nuriye Gülmen’in kim olduğunu söyleyeyim. DHKP-C’nin açık alan yapılanması içinde olduğu gerekçesiyle hakkında arama kararı çıkarılıyor. Daha sonra yakalanıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, 1 Nisan 2015’te salındıktan sonra örgüte yönelik bir operasyon sırasında yeniden gözaltına alınıyor. 10 Nisan 2015’te açığa alınıyor. Arkadaşlarımız uzun bir liste vermişler. Afiş asma, örgüt adına çalışma, örgüt adına açıklama yapma ve bunların ötesinde birçok şey. Bu anlattıklarım OHAL’den çok önce. DHKP-C’nin memur yapılanması, devrimci memur hareketi içerisinde yer aldığı bütün raporlarda yazıyor. Bu mu şimdi akademisyen? OHAL’den sonra 25 kez gözaltına alınmış. Sonra greve başlamışlar.

“Yiyorlar, içiyorlar, ertesi sabah 9’da oradaki yerlerine gidiyorlar. Doktora muayeneye gidiyorlar, kendi istedikleri gibi rapor vermedi diye doktoru hedef gösterip linç etmeye çalışıyorlar. Meclis’teki iki parti de bunlara sahip çıkan, bunları mağdur gibi gösteren bir anlayış ortaya koyuyorlar. Böyle bir kişiye devlet neden maaş versin, çocuklarımızın eğitimlerini bunlara mı teslim edeceğiz?”
Şevket Kazan da ‘Yiyorlar’ demişti

Süleyman Soylu’nun açlık grevi eylemcileri Gülmen ve Özakça hakkındaki açıklamaları 1996 ölüm orucunda Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın “Ölüm orucu yok, içeride yiyorlar” sözlerini anımsattı. Kazan’ın “Yiyorlar” dediği 12 ölüm orucu eylemcisi hayatını kaybetmişti.
Açlık grevinin 78'inci gününde cezaevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya dair hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalara Semih Özakça'nın eşi Esra Özakça, Twitter hesabından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya cevap verdi.
Özakça, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:
"Çavuşoğlu ve Soylu'ya soruyoruz savcı mısınız,hakim misiniz siz kimsiniz?Nuriye ve Semih'in başına herşey getiririz,hükmü de verdik diyorsunuz
Bu açıklamalar masumiyet karinesini alenen çiğnemektir.İşlenen bu suçu gören hakim ve savcıları göreve çağırıyoruz.Suç duyurusunda bulunacağız
Nuriye ve Semihin başına gelecek her şeyden bu açıklamaları yapanlar sorumlu olacaktır!
Evet yediler! Ömürlerinden yediler!Bedenlerinden yediler!Hücre hücre eridiler!"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Soylu gibi aynı iddiada bulunarak, "Bu kişileri masum olarak göstermek doğru değildir” demişti. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×