Van’da kayyumlar meclis toplantısına silahlarla girdi
Van Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Meclis Toplantısı, Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerine atanan kayyumların meclis toplantısına polis eşliğinde katılmaları nedeniyle meclis başkanvekili tarafından bugünkü oturum iptal edildi.

ANF’nin haberine göre, Van Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında bulunan meclis toplantı salonunda düzenlenmek isteyen toplantı öncesi İçişleri Bakanlığı tarafından Özalp, Erciş, İpekyolu ve Edremit belediyelerine atanan kayyumlar meclis toplantısına katılmak istedi.
Belediye hizmet binası kapısında bekleyen güvenlikçileri silahlarla tehdit eden polis, güvenlik görevlisine, “Benim deli raporum var, sana sıkarım” diyerek tehditlerde bulundu.

Ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan polisler, toplantı öncesi meclis toplantı salonunda arama yaptı. Toplantı odasına kadar uzun namlulu silahlarla girilmesine, “Silahların gölgesinde toplantı olmaz” sözleriyle tepki gösteren meclis üyeleri ile polisler arasında tartışma çıktı.
Polislerin meclis toplantısından çıkmasının ardından toplantı salonuna geçen meclis üyeleri daha sonra oturuma katıldı. Meclis oturumunu açan Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Cahit Bozbay, yaşanan duruma sert tepki gösterdi.

Bozbay, “Meclis oturumunu açmak üzere meclise geldiğimizde meclis kapısında uzun namlu silahlarla polisler bekliyordu. Bütün arkadaşlarımız silahların gölgesinde aranarak ve zor koşullarda içeri girebildi. Meclis başkanvekili olarak bende zor içeri girebildim. Bu uygulamayı hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Halkımızın iradesi olan ve halkımızı temsil eden bu meclisimize uzun namlu silahlar ile girilmesi kabul edilir bir durum değildir” dedi.
Bozbay, “Kapıda silahlar ile nöbet tutulmasını kabul edemeyiz ve zaten bu şekilde meclisimizin çalışması da mümkünde değildir. Bu şartlarda ve koşullarda meclisimizin çalışmayacağını bundan dolayı Cuma gününe kadar meclis toplantılarına ara veriyoruz. Bu durumun bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Burası halkın belediyesidir. Buradakilerde halkın seçtiği meclis üyeleridir bunu asla ve asla kabul etmeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi.
Başkanvekili Bozbay daha sonra Meclisin Cuma günü toplanması için oturuma ara verdi.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×