Vatandaşlara satranç atan Erdoğan günaha mı girdi
İsmailağa Cemaati’nden “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü satranç oynamanın haram olduğunu söyledi. Cübbeli Ahmet’in bu sözleri tartışma yarattı.
Cübbeli gibi meczuplar toplumsal hayatın her alanına saldırıyorlar. Cübbeli Ahmet namlı şarlatan, iktidar desteğini arkasına aldı ve bir komedi unsuru olmaktan çıktı, toplumsal yaşamın türlü alanlarına saldıran bir gericilik merkezi haline geldi.  
Ne var ki, bu şarlatanlar satrancı “haram” ilan ettikten sonra bu kez dinci yamyamların satranç oynayanlara saldırmayacağının bir garantisi yok. Çünkü kafaları tam olarak böyle işliyor. 
ERDOĞAN HALKA SATRANÇ DAĞITTI
Cübbeli’nin bu sözleri akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’la birlikte halka satranç dağıtmasını getirdi. Sosyal medyada bu görüntüler “Erdoğan şimdi günaha mı girdi” yorumlarına neden oldu
Cübbeli'nin satranç sözlerine tepkiler
20 PADİŞAH SATRANÇ OYNUYORDU
Kendilerini Osmanlı sevdalısı olarak nitelendiren İsmailağa’cılar Osmanlı Pahişahlarının çoğunun satranç oynadığını unuttu. Dünyanın en büyük satranç koleksiyonu sahibi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Akın Gökyay Osmanlı'da 36 padişahın 20'sinin satranç bildiğini, Atatürk'ün de iyi bir satranç oyuncusu olduğunu söyledi.
PADİŞAH OYNARSA SIKINTI YOK ŞAHSİ OYNARSAN CAİZ DEĞİL
İsmail Ağa Cemaati’nin derneği Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneği’nin yöneticisi ‘Ömer Korkmaz Faruk Hoca’ isimli bir şahıs Youtube üzerinden yayınladıkları sohbet videosunda satrançla ilgili sorulan soruyu okuduktan sonra şu cevabı vermişti:
“Osmanlı Devleti'nde bazı padişahların satranç oynaması şöyle izah edilebilir: Devlet hukukunda herhangi bir mezhebe bağlı kalmak gibi bir kural yoktur. Devletin hukuku belirlenirken bütün mezheplere göre tertip edilen bir şeydir. Devlet bütün mezheplere göre maslahatına uygun olan şeyi alabilir. Bunu devlet yapabilir. Ama şahıs adına haramdır.
Padişahların satranç oynaması şahsi bir zevkinden dolayı değil. Bunlar daha ziyade savaş konusunda taktik gibi mevzularda tecrübe edinmek, zekayı geliştirmek. Yahut karşı devletin başkanlarıyla oynayıp da 'Sizi satrançta bile mağlup' ediyoruz diye savaştan önce gözdağı vermek şeklindeki birtakım maksatlarla oynamış olabilirler.
Bizim devlet adamlarından ziyade şahsi olarak satranç oynamanın caiz olmayacağını söylemiştik.”
Odatv.com
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×