Ve Ahmet Türk de tutuklandı!
Olağanüstü Hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınan Mardin Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk 5 günlük gözaltı süresinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Ahmet Türk, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Ahmet Türk’ün avukatlarından Tahar Erdem, savcılık sorgusunda Ahmet Türk’e “örgüt üyeliği”, örgüte para aktarma”ve bazı ihalelerle ilgili sorular sorulduğunu söyledi. “Biz daha ağır suçlamalar bekliyorduk" diyen Erdem, "Hukuki açıdan bakıldığında 5 gün boyunca gözaltında tutulmasına gerekçe olmayacak iddialarla ilgili sorular soruldu" ifadesini kullandı. Erdem, Ahmet Türk’ün serbest bırakılmasını beklediklerini belirterek, “İddialar tutuklanmasına gerekçe olamaz nitelikte. Ancak siyasi bir karar alınarak tutuklanabilir” dedi.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen hafta baskın düzenlendikten sonra yerine kayyım atanarak görevinden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Mardin merkez Artuklu ilçe Belediye Eşbaşkanı Emin Irmak'ın da aralarında olduğu 22 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapmıştı. Gözaltı gerekçesini “örgüt üyeliği” iddiasına dayandıran  başsavcılık açıklamasında, bu gerekçesinde de gelen “ihbarlara” işaret etmişti. 

"BEN İÇERİ GİRMİŞİM, GİRMEMİŞİM..."
HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Ahmet Türk'ün yaptığı açıklamaları paylaştı. Bilgen'in Twitter'dan paylaştığına göre Türk'ün ifadeleri şöyle:
"Ben içeri girmişim, girmemişim, ne olacak ki!.. Mesele, bu kan nasıl duracak, o nasıl çözülecek, bu kan, bu kan nasıl duracak.
"Barış için elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarız. Aldatmaya kalkmayın,ipe un sermeyin,dürüst olursanız bu barış gerçekleşir
"Diyarbakır Cezaevi’nde kimsenin hayal edemeyeceği işkencelerle karşı karşıya kaldık. Ama inanın kimseye nefretle bakmadık.
"Tüm halkların özgürleşme mücadelesini yürütüyoruz.Kürtler özgürleşmeden hiçbir halk özgürleşmez."

 Gözaltına alınanlar
Kentte 21 Kasım'da gözaltına alınan isimler şöyleydi:
Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediye Eşbaşkanı Emin Irmak, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan, Sağlık Daire Başkanı Hüseyin Falay, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Yunus Öztürk, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Doğan Angay, belediye meclis üyesi Mehmet Ali Amak, belediye çalışanları Şeyhmus Şimdi ve Sultan Bingöl, Artuklu Belediye Yardımcıları İsmet Birtek ve Mehmet Yıldırım, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Mardin Şube Eşbaşkanı Seher Acar ve MHD üyeleri Mahmut Bingöl, Feyzi Atsız ile Ziya Baği. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×