Ya Artvin ya Artvin: Cerattepe davası başladı

14.50 Salonun boşaltılmasının ardından avukatlar gelişmelere dair açıklama yaptı. Av. Kalın, adil yargılama koşullarının bulunmamasının altını çizerek “Burada adalet aramanın anlamı kalmamıştır” dedi ve reddi hakim talebinde bulunduklarını söyledi.


14.02 Kalın’ın ifadelerinin ardından mahkeme hakimi reddi hakim önerisinde bulundu. Bu önerinin hemen ardından avukatlar adil yargılama koşullarının bulunmadığını belirtti ve heyeti reddetti. Salondan çıkılıyor.

14.05 Salon teker teker terk ediliyor. Birazdan açıklama yapılacak 

13.47 Av. Bedrettin Kalın, şirket avukatına yanıt verdi ve raporların nasıl hazırlandığının altını çizerek “Bakanlıklardan olumlu rapor alıyoruz dediği raporlara imza atmayan müdürleri sürdüler. Artvin’e polis yığınağı yaptılar. Mahkeme heyetinin alacağı kararı biliyorlar. Artvin’e iki gündür polis yığınağının amacı ne?” ifadelerini kullandı. Şirket avukatı ise daha önceki iptal kararlarının emsal gösterilemeyeceğini iddia etti ve “Önceki davalar emsal gösterilemez önceki davalarda ÇED olumlu raporu alınmadığı için iptal edilmişti” dedi. Buna karşılık Av. Kalın ise daha önceki Cerattepe davasında iptal kararı verenlerin görevden alındığını belirterek adil yargılama koşullarının bulunmadığını vurguladı.

13.39 Cerattepe davasında şirket avukatı savunma yapmaya başladı. Davayı takip eden Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş, şirket avukatının kimsenin duyamayacağı şekilde kısık sesle konuştuğunu ifade etti. Şirket avukatı, yaşamdan yana tek bir rapor vermeyen belediye, DSİ ve bakanlığın raporlarına sığınarak “Şirket ÇED olumlu kararları alarak ilerliyor. Biz ÇED hazırlarken belediyeden DSİ’den ve ilgili bakanlıklardan bilgi alıyoruz” dedi.

13.30 YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu davaya gelişlerin engellemesinden şikayetçi oldu ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

13.26 CHP’li milletvekili Uğur Bayraktutan Artvin Valiliği’nin eylem yasağına tepki göstererek  “Artvin Valisi Artvin’e geleli iki gün oldu. Evinden çıksa Valilik binasını bulamaz. Ama 1 ay il genelinde OHAL’den daha ağır yasaklar koyarak karardan haberdarmış gibi davranıyor. Karara güvenimizi azaltıyor” ifadelerini kullandı.

13.10 KTÜ Orman Fakültesi’nden Yard. Doç. Oğuz Kurdoğlu Cerattepe’nin hayvan çeşitliliği hakkında mahkeme heyetini bilgilendiriyor.

12.50 Duruşma salonunda dava sürüyor. Yaşam savunucularının bekleyişi ise Rize Adliyesi önünde devam ediyor.

12.39 Rize’ye sokulmayan Artvin ve Hopa araçlarındakiler Hopa Metin Lokumcu Meydanı’na kararı beklemek üzere dönüyorlar.

12.19 Aranın ardından duruşma yeniden başladı. İlk sözü Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu aldı. Kaboğlu Cerattepe’de madencilik çalışmasının hukuksuz olduğunu vurgulayarak “Çıkarılan 2009/7 sayılı genelge ile madencilik çalışmasına izin verilemez. Bu suçtur. Bizler asgari hukuk devletinin gereklerini bekliyoruz. Bu kadar hukuksuzlukla bu maden projesine izin verilemez” ifadelerini kullandı.

12.10 Eski milletvekili Melda Onur, Twitter hesabından davaya müdahil olan avukatlardan birinin “Bu kadar sulak bir alanda bölgenin özelliğine göre bilirkişi seçilmesi gerekirken heyette hidrolog yok” dediğini aktardı.

11.48 11.46 Mahkeme duruşmaya ara verdi.


11.47 CHP milletvekilleri Mahmut Tanal ve Uğur Bayraktutan da Cerattepe davası için Rize Adliyesi’nde.


11.42 Hopa’dan Rize’ye gelirken Çayeli’nde durdurulan otobüstekilerin kimliklerine de el konuldu.

11.26 Davaya müdahil olan Metalurji Mühendisleri Odası’nın bakanı Cemalettin Küçük, Artvin Valisi’nin “Artvin’de madenciliği engelleyenlerin kafasını koparırım” sözlerini anımsattı, mahkeme heyetine “Siz bugün burada iptal kararı verirseniz sizin de kafanızı koparacak mı?” diye sordu. Küçük, vali hakkında “mahkemeyi etkilemeye dönük açıklama yaptığı” için suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

11.16 Artvin otobüsü de Rize Gündoğdu’da durduruldu.

11.12 Mahkeme salonunun dışında dayanışma da eksik olmuyor.

11.08 Cerattepe davası karar duruşmasından çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu:

Bir halkın talebinin etrafından dolaşmayı işgal devleti bile yapmaz. Çoluk çocuğun hakkını Cengiz’e veriyorlar. Olmaz böyle şey.

11.03 Duruşmada söz sırası Av. Mehmet Oruç’ta:

Mahkemenin yapması gereken, ilk ÇED raporu ile ikincisi arasındaki farkı belirtmek. Bu konuda Danıştay kararları var. Bilirkişi raporu ÇED raporundan kes yapıştır oluşturulmuştur.

11.01 Çayeli’nde durdurulan Hopa otobüsündekilere polis alkış tutup, slogan atarlarsa gözaltına almakla tehdit etti.

10.49 Duruşma sürüyor. Av. Bedrettin Kalın: “Cerattepe için mahkemeye sunulan bilirkişi raporu ile ÇED raporunun aynı üniversiteden olamayacağı konusunda Danıştay kararı vardır.”

10.46 Hopa’dan gelenleri adliyede yer kalmadığından göndermeyeceklerini buradan başka bir yere de gidemeyeceklerini söylediler.

10.30 Artvin ve Hopa’dan gelenler Çayeli’nde de durduruldu. Polis kimlik sorgusunu abarttı, çoraba kadar çıkarttı.cerattepe_19eyl_10

10.18 Engellemelere rağmen duruşmaya gelişler devam ediyor.

10.02 Av. Bedrettin Kalın:

Maden sahasının Cengiz İnşaat’a verilmesi tam bir ihaleye fesat karıştırmadır. İhale şartnamesi Cengiz İnşaat’ın tesis özelliklerine göre planlanmıştır. Şirket ÇED olumlu raporu alabilmek 2. raporda ruhsat alanı sınırında olmayan bir alana teleferik kuracağını iddia etmektedir.

9.46 Hopa aracının da geçişine izin verildi. İki araç da Rize’ye doğru yola devam ediyor.

VEKİLLERDEN DESTEK
Davaya CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş katıldı.

CHP'li vekil Ugur Bayraktutan'un şehre alınmayan Artvinlilerle birlikte olduğu öğrenildi. Abluka altındaki kent girişinde Artvinliler ile CHP'li vekilin bekleyişi sürüyor.

9.40 Av. Bedrettin Kalın: “Cerattepe dışında 325 maden ruhsatı var biz bunlarla mücadele etmesek yaşam alanı kalmaz.” Kalın, bu sözlerinin ardından mücadelenin 26 yıllık geçmişini anlatmaya başladı.

9.36 Duruşma salonunda avukatlar Artvin’in tabiatı konusunda mahkeme heyetini bilgilendiriyor

9.36 Fındıklı’da çevrilen otobüslerden biri Rize’ye doğru yola çıktı.

9.24 Fındıklı’da çevrilenler eğer herkesin Rize’ye gitmesine izin verilmezse orada bekleyeceklerini söylediler.

9.18 Polis, Fındıklı’da çevirdiği otobüstekilere “Davaya müdahil olmayanlar dönsün” dedi.

cerattepe_19eyl_6

9.15 Ve Cerattepe davası karar duruşması başladı. İlk söz savunmada, Av. Bedrettin Kalın’da. Mahkeme koşullarının olağanüstülüğüne tepki gösteren, yasaklamalar ve tehditlerle dava sürecinin sağlıklı ilerlemediğini belirten Kalın, davaya müdahil olan birçok kişinin polis tarafından alıkonulduğunu, bu nedenle davanın ertelenmesi gerektiğini söyledi.

9.07 Polis, davaya katılımı düşürmek için otobüsle gelenlerden ismi davaya müdahiller listesinde olmayanları indiriyor.

cerattepe_19eyl_3

9.04 Duruşma salonuna giriş başladı. Dışarıda da bekleyiş sürüyor.

9.01 Rize Adliyesi önünde toplanma başladı.

cerattepe_19eyl_4

8.51 Artvin’den Cerattepe davası için Rize’ye gelenler Fındıklı’da kimlik kontrolü bahanesiyle durduruldu.

cerattepe_19eyl_2

8.46 Adliye önündeyiz. Cerattepe davası için gelenlerden yalnızca müdahil olanlar adliye bahçesine alınıyor.

cerattepe_19eyl_1

6.31 

Artvinliler yıllardır verdikleri mücadelede daha önce iki kez açtıkları davayı kazanmış, Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen kararlar Danıştay tarafından da onanmıştı. Şirketin son olarak yeniden çıkarttığı ÇED raporuna karşı Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davasını açan Artvinliler, daha önce birçok defa daha nihai kararlarının “Ya Artvin ya Artvin” olduğunu ilan etmiş, 2016 yılının şubat ayında jandarma ve polis desteğiyle Artvin halkına saldırarak maden sahasına çıkmaya çalışan şirkete karşı da direnmişti. Artvin halkının kararlı direnişi sonucu dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu direnişin temsilcileriyle görüşmek zorunda kalmıştı ve Artvinliler’e hukuki sürecin sonlanmasına kadar bekleneceğine dair söz vermişti. Ancak Artvinliler Davutoğlu ile görüştüğü sırada Orman Bölge Müdürlüğü tarafından şirkete yer tahsisi yapılmıştı.

Dava öncesinde yaşam savunucuların duruşmaya katılımını engellemek için Rize ve Artvin valilikleri kentte eylem yasağı ilan etmiş ancak Artvin halkının ve yaşam savunucularının davaya katılımını ve çağrısını engelleyememişti. Dava için İstanbul’dan gelenler gece Ordu girişinde kimlik kontrolü bahanesiyle birkaç defa durdurulurken sabah erken saatlerde Artvin ve Hopa’dan davaya katılmak üzere gelenlerden Hopalılar da Fındıklı’da aynı bahaneyle durduruldu.

cerattepe-dava_19-9-16

Sendika.Org/ Artvin, Rize


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×