Yalan haberler Bağdat’tan dönüyor: İbadi, “Türkiye IŞİD’le savaşmıyor” dedi
 Birkaç gündür iktidara yakın medya organlarında, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın muğlak sözlerinden hareketle, ABD’nin Türkiye’yi Musul operasyonunda görmek istediği ve Türkiye ile Irak’ın prensipte anlaşmaya vardığı yönünde pek çok haber yayımlandı.

Ne var ki Carter’ın Türkiye’ye yönelik ılımlı açıklamalarında, doğrudan Musul operasyonuna davet anlamına gelebilecek ya da Bağdat’ın böylesi bir katılıma onay verdiğine işaret edecek herhangi bir somut cümle yok.
Bu cümleler daha çok AKP medyasının genel yayın yönetmenleri tarafından, AKP’nin Musul’daki hezimetini örtmeye yönelik bir algı operasyonunun parçası olarak manşetlere taşınıyor. TSK’yı Musul operasyonunda istemediği defalarca yineleyen Bağdat ise Türkiye’ye karşı sert eleştirilerine sürdürüyor.

İbadi: Türkiye IŞİD’le savaşmıyor, çıkarları için savaşıyor
Rûdaw’da yayımlanan habere göre Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, “Türkiye IŞİD’le savaşmıyor, çıkarları için savaşıyor” dedi.
Bugün (22 Ekim) düzenlenen Yüksek İslam Konseyi toplantısında konuşan Başbakan el-İbadi, Türkiye’yi sert sözlerle eleştirdi.
İbadi, “Türkiye IŞİD’le savaşmıyor, çıkarlarları için savaşıyor. Bölgedeki nüfuzunu genişletmek istiyor” ifadesini kullandı.
“Irak’ta teröristlerin askeri varlığının bitirilmesinde son aşamadayız” diyen İbadi, “Yakın bir zamanda IŞİD terörünü bitireceğiz. Halkımız da teröre karşı birlik halinde” dedi.
Aynı zamanda Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı olan İbadi, “Musul savaşı tüm Iraklıları birleştirdi. Müslüman, Hristiyan ve Ezidiler birlikte savaşıyor. Kürtler aynı şekilde Arap ve Türkmenlerle omuz omuza savaşıyor. 25 yıl sonra ilk kez Federal güçler Peşmerge Güçleri’yle omuz omuza savaşıp Kürdistan Bölgesi’ne geçiyor” şeklinde konuştu.
Bağdat’taki Yüksek İslam Konseyi toplantısına İbadi’nin yanı sıra; Parlamento Başkanı Selim Cuburi, Şii lider Ammar Hakim, eski Başbakan Nuri Maliki, İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı Ali Ekber Velayeti, Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) lideri Selahaddin Behaedin ve 26 Arap ve İslam ülkesinden temsilci katılıyor.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×