Yasak Ankara SBF’de delindi: “OHAL ve KHK” dersine büyük ilgi
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapılması planlanan ancak Ankara Valiliği’nin toplantı ve gösteri yasağı gerekçe gösterilerek Dekanlık tarafından izin verilmeyen “OHAL ve KHK” başlıklı etkinlik Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak’ın verdiği İdare Hukuku’nun ek dersi olarak yapıldı.

SBF Konferans Salonu’nda yapılan derste Prof. Dr. Metin Günday, Prof. Dr. Baskın Oran ve Prof. Dr. Selin Esen katıldı. Dersin açılış konuşmasını yapan Altıparmak, Hukuk Fakültesi Dekanlığı’nın yasağını değerlendirdi.
au-sbf-ohal-khk-etkinlik-26ekim2016-1
ETHA’da yer alan habere göre Altıparmak, “Valiliğin açıklaması başlı başına bir hukuki garabet. Ankara Valiliği’nin verdiği bu karar hukuka aykırıdır. Vali, OHAL kanunlarının sınırlarını fazlasıyla aşmış durumda. Üniversitede böyle bir yasaklamaya gidiliyorsa Ankara Tıp Fakültesi’ndeki Onkolojiye dair olan toplantı da yasaklanmalı. Toplantı içeriği esas alınarak yasaklama olamaz” dedi.

Altıparmak SBF Dekanlığı’nın ise etkinlik izin dilekçesine cevap dahi vermemesini, “SBF, komşusu Hukuk Fakültesi’ni incitmeme mantığıyla davranıyor” sözleriyle yorumladı.

Derste ilk sözü alan Metin Günday, Valilik yasağının umuma açık yerleri kapsadığını söyledi. Günday, “Bir İdare Hukuku sınavında desem ki fakülte umuma açık yer midir? Fakülte umuma açık yer değildir, cevap bu kadar basit” diye konuştu.

OHAL ve sıkıyönetim karşılaştırması yapan Günday, sıkıyönetim ilan etme koşullarının OHAL’e göre daha fazla olduğunu vurguladı. Metin Günday, şunları kaydetti:

Anayasaya baktığınızda ilan edilmesi gereken şey sıkıyönetim. Sıkıyönetimde ise kolluk yetkilerini askeri makamlar kullanır aradaki fark bu. Sıkıyönetim ilan etmemelerinin nedeni zannediyorum ülke düzeyinde yeteri kadar bu kolluk yetkilerini kullanacak askeri makam bulamamaları.”

Günday, “Valilik yasağı, KHK’lar bu şekilde ele alınacaksa fakültede İdare Hukuku dersi hiç yapılamaz. İdare Hukuku, hukuk devletidir, gerisi teferruat. Şükürler olsun ki Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi değilim, yoksa Valilik kararı gerekçesiyle bir çok dersim iptal edilirdi” diye konuştu.

Metin Günday’dan sonra sözü alan Baskın Oran, şunları söyledi:

Erdoğan ve rejimi kendine çok ciddi şekilde mağdurlar yarattı. OHAL’in anayasal temeli vardır, 15. ve 121. maddelerinde şekillenmiştir. OHAL ilan edilir edilmez meclisin onayına sunulmalıdır. Meclis tatilde olabilir, öyleyse derhal geri çağrılacak denir ama bunlar meclisi tatile soktu. Bir çok KHK çıkarıldı ancak sadece birincisi meclisin onayına sunuldu. Bir sürü bahane üretildi bunların meclis onayına sunulmamasına dair. OHAL, konu bakımından sınırlıdır. Zaman bakımından sınırlıdır. Görevden alabilirsiniz ama görevden atamazsınız yalnızca OHAL ile sınırlıdır görevden almanız da. Meclis onayladığı an KHK yasa haline gelir ve Anayasa Mahkemesi devreye girer. Ancak yalnızca birinci KHK meclise sunuldu. Mahkemeye gidilip gidemeyeceği bir aldatmacadan ibarettir, bal gibi de gidilir. Pozitif hukuku uygulamakla görevli İdare Mahkemesi’ne gidilir.”

Oran, KHK’ların birinci meşrutiyet öncesi padişah fermanlarına benzediğini kaydetti ve Ceza Hukuku’nun “suç ve cezanın şahsiliği” kuralının emekli maaşına, mal varlığına el koymak gibi uygulamalarla ihlal edildiğini, bu uygulamalarla kişilerin ailelerinin de mağdur edildiğini vurguladı.

Derste konuşan Selin Esen, OHAL kararnamelerinin yargısal denetimi üzerine değerlendirme yaptı. OHAL uygulamalarını kısıtlayan uluslararası ölçütler olduğunu ve Türkiye’nin de bunların tarafı olduğunu açıkladı.

OHAL bahane edilerek Anayasa’nın çiğnenemeyeceğini belirten Esen, şöyle konuştu:

OHAL bir anayasal rejimdir, anayasal rejimin askıya alındığı bir rejim değildir. Tam tersine anayasal rejimi koruma altına almak için ortaya çıkan bir biçimdir OHAL. KHK’ların yargı denetimi dışı tutulması söz konusu değil. AYM, 1991, 1992 ve 2003 tarihlerinde iyi kararlar almıştı ancak bugün ana muhalefet partisi iki KHK’yi AYM’ye götürdü, AYM yetkisizlikten reddetti. Gerekçeyi yayınlamalarını ise dört gözle bekliyoruz.”

Ders, öğrencilerden gelen soruların cevaplanmasıyla son buldu.Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×