Yaşam Kâr'dan Değerlidir

Yaşam Kâr'dan Değerlidir

 

Dünyada ve ülkemizde Covid-19 virüs salgınının hızla yayılması nedeniyle, salgınla temel mücadele yolu olarak sosyal izolasyon gösterilmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen çalışması zorunlu olmayan birçok işyeri çalışmaya devam etmekte ve çalışanlarını işe gelmeye zorlamaktadır. Daha fazla kar hırsıyla çalışmaya mecbur bırakılan işçiler, çok büyük bir tehdit altındadır.

 

 

Kaldı ki, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesinde ifade edilen "Ciddi ve yakın tehlike"  kapsamındaki Corona Virüs salgını nedeniyle, ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması da yasal bir zorunluluktur.

 

 

Bu nedenle Corona Virüsle mücadele sürecinde ciddi bir toplumsal tahribatı önlemek açısından, toplu ve bireysel işten çıkarmalar yasaklanmalıdır.

 

 

Tam bir sosyal izolasyonun sağlanması bakımından, zorunlu işler hariç, tüm işçilerin iş güvenlikleri sağlanmak koşuluyla, en azından 30.04.2020 tarihine kadar ücretli izin uygulanmalıdır.

 

 

Daha önce işsiz kalan ve gelir kaybına uğrayan işçiler için, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı, tüm işçilerin fatura ve kredi borçları ertelenmeli, koruyucu ekipmana erişim gibi talepleri karşılanmalı, hem sosyal hakları hem de sağlıklı yaşam hakları korunmalıdır.

 

 

Daha fazla kar elde etme hırsı ile gerekli tedbirleri almayan ve işçilerinin yaşamını hiçe sayanlar için de, Türk Ceza Kanunu’na göre olası kastla öldürme ve diğer suçların gündeme geleceği unutulmamalıdır.

 

 

Unutmayın; yaşam, kardan değerlidir ve işçiler " Ölüm ya da açlık" ikileminden kurtarılmalıdır.

 

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×