Yaşam savunucuları davaya çağırıyor: Artvin’in üstü altından değerlidir!
Validebağ Gönüllüleri – Validebağ’dan Artvin’e söz ve karar halkındır!
Artvin halkı 25 senedir Cerattepe’de maden talanına karşı mücadele veriyor.
Artvin halkının geçmiş yıllarda birçok kez iptal ettirdiği maden ruhsatlarında ve ÇED raporlarında Cerattepe’de sürdürülecek madencilik faaliyetinin sonuçları itibariyle geri dönülmez bir ekolojik yıkım oluşturacağı açıkça yer almıştır.
2014 senesinde iptal ettirilen ÇED olumlu kararının sonunda yer alan “Planlanan maden faaliyetinin hayata geçirilmesinin Artvin ilinin sakinleri açısından yaşam alanı olmaktan çıkacağı, proje ile projenin etkisi altındaki yaşam alanlarının bir arada olamayacağı kanaatine varılmıştır” ifadesi yayınlanan bir genelgeyle yok hükmünde sayılmıştır.

validebag_cerattepe
Cerattepe ve Genya dağı bölgesi Artvin’in can damarıdır, o bölgede çıkartılacak madenlerin şehir merkezindeki yaşam alanını ortadan kaldıracağından, bölgede tahrip edeceği endemik bitki türlerine kadar çok boyutlu zararları bilim insanları tarafından defalarca kez rapor edilmiştir.

19 Eylül Pazartesi günü, Saat: 09.00’da Rize İdare Mahkemesinde “ÇED olumlu raporunun iptali ve madencilik faaliyetlerinin durdurulması” talebiyle 61 avukat ve 760 kişiyle açılan, Türkiye tarihinin en büyük çevre davası olan Cerattepe davasında;

Artvin halkının haklı mücadelesinde Validebağ Gönüllüleri olarak her zaman omuz omuza ve dayanışma için de olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.
Halkevleri
Yaşam alanlarına sahip çıkan, doğası için, Cerattepe için yıllardır direnen Artvin halkı Rize’de görülecek dava öncesinde dayanışmaya çağırıyor.

halkeveleri_cerattepe

KTÜ Öğrenci Kolektifi – Diren Cerattepe üniversite seninle!
Direnen Artvin halkının yaşam mücadelesinde yanlarında olmaya, 19 Eylül’de Rize İdare Mahkemesi’nde gerçekleşecek olan Cerattepe Davası’na gidiyoruz!  Tüm üniversitelileri, Artvin halkının onurlu mücadelesinde yanlarında durmaya çağırıyoruz.

ktu_cerattepe

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi – Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez !
61 avukat ve 760 kişiyle açılan, ÇMO olarak müdahil olduğumuz Türkiye tarihinin en büyük çevre davası 19 Eylül’de Rize İdare Mahkemesi’nde görülüyor.

Artvin halkının 25 yıldır sürdürdüğü mücadeleye omuz vermek için Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla 19 Eylül Pazartesi günü, Saat: 09.00’da Rize İdare Mahkemesinde, Cerattepe davasındayız !tmmob_cevre_cerattepe

Karadeniz İsyandadır – Ya Artvin ya Artvin!
Çeyrek asırdır devam eden Artvin halkının maden karşıtı mücadelesi bir kez daha hakim karşısına çıkıyor.
Artvin için bir karar bekliyoruz.
Ancak hayal ettikleri gibi uysalca eve dönmek için değil. Hukuk diye bir şey kaldı mı, yoksa küçük de olsa bir umut var mı görmek için!

19 Eylül’de Artvin Cerattepe Maden projesi ÇED İptal davası için Rize Adliyesi’ndeyiz.karadeniz_isyandadir_cerattepe

Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
Yolculuğumuzun birinci bölümünde ilk durağımız 11 Temmuz’da Akkuyu idi, ikinci bölümünde ise ilk durağımız Rize İdare Mahkemesi olacak. 25 yıldır var kalma mücadelesi veren Artvin halkı ile dayanışmak için, ‘Artvin Halkı Yalnız Değildir’ demek için 19 Eylül 2016 tarihinde Rize’de gerçekleşecek Cerattepe duruşmasında olacağız!

Cerattepe’de maden inadının altında bakır değil altın yatıyor. Cengiz Holding’in kurum başvurularında iddia edip halka açıkladığının aksine bakır değil siyanürle altın çıkarma amacı var. Maden, Artvin’i siyanüre gömecek!

Türkiye’nin en büyük çevre davası olan bu dava biliyoruz ki yalnızca Artvin halkının davası değildir. Bu dava bütün yaşam savunucularının davasıdır. Artvin kaybettiğinde yaşam mücadelesi bütün Türkiye’de kaybedecektir, bunu iyi biliyoruz. Bu yüzden biz de Artvin Çevre Derneği’nin davetini tekrarlıyoruz; “Ülkemizin her yerinden Artvinli hemşehrilerimizi, çevre dostlarını, bu ülkenin gerçek yurttaşlarını bu duruşmada yanımızda olmaya, bize güç vermeye çağırıyoruz”.

80. maddenin Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesinden sonra meşru toplumsal muhalefetten başkaca bir seçeneğimizin kalmadığının farkındayız. Yaşam savunucuları olarak demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanmaya kararlıyız, Artvin halkını yalnız bırakmayacağız!yasama_dayanisma_cerattepe

Diren Büyükçekmece
Yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için 19 Eylül’de Rize’de buluşalım.diren_buyukcekmece_cerattepe

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Kulübübogazici_cerattepe

Ankara Cumhuriyet Okurları cmok_ankara_cerattepe

Sendika.org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×