Yazar senarist ‘Komünist’ Vedat Türkali yaşamını yitirdi…
 13 Mayıs 1919 Samsun doğumlu olan yazar, 97 yaşındaydı. Türkali’nin ölüm haberini kızı Deniz Türkali, Twitter üzerinden duyurdu.

deniz_turkali

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Türkali’nin doktoru Özgür Akın Oto ise, ünlü yazarın çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Oto, ölüm nedenini açıkladıktan sonra, “İyi bir devrimciydi, devrimci olarak yaşadı, devrimci olarak öldü” diye konuştu.

Vedat Türkali kimdir?
13 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan Vedat Türkali, Samsun Lisesi’ni bitirdikten sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlendi.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de tutuklandı. 9 yıl ceza aldı. 7 yılın sonunda koşullu olarak serbest kaldı.

Edebiyatın usta isimlerinden Rıfat Ilgaz ile birlikte Gar Yayınları’nı kurdu. 1960’ta ‘Dolandırıcılar Şahı’ ile senaristliğe başladı. 1965’te ‘Karanlıkta Uyananlar’ filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Bir Gün Tek BaşınaKomünistMavi KaranlıkTek Kişilik Ölüm, GüvenYeşilçam Dedikleri TürkiyeKayıp RomanlarYalancı Tanıklar KahvesiBitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı. 2014’te kaleme aldığı Ermeni meselesini konu alan ‘Bitti Bitti Bitmedi’ adlı romanı, usta yazarın son eseridir. Romancı ve senarist kişiliğinin yanı sıra deneme yazıları da bulunan Türkali’nin, ‘Özgürlük için Kürt Yazıları’ gibi kitapları da bulunuyor.

1974’te Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da ise ‘Bir Gün Tek Başına’ adlı eseriyle Orhan Kemal Roman Armağanı’na layık görüldü. Türkali, en son Mayıs 2016’da Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen, 2014’te Yaşar Kemal’e, 2015’te Zülfü Livaneli’ye verilen ‘Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’nün sahibi olmuş, sağlık sorunları nedeniyle törene katılamadığından ödül kendisine evinde verilmişti.

Geçmişte, üyesi olduğu TKP’nin yanı sıra, 2002 yılında DEHAP’tan milletvekili adayı da olan Türkali, siyasette de aktif olarak yer aldı. Emek, demokrasi ve barış mücadelesine omuz vermeyi hep sürdürdü.

Devrim umudunu da son anına kadar diri tutan yazar, son röportajlarında “Umutsuzluğa düşmek yok! Umutlu bir dünyanın çıkacağını Gezi Direnişi göstermiştir” demişti. IŞİD’e karşı savaşırken ölümsüzleşen Aziz Güler’in cenazesinin ailesine verilmemesiyle ilgili,  “Şimdi de cenazemizi çalıp şantaj yapıyorlar. Bu alçaklıktır. Cenazemizi bir an önce verin” diyerek videolu mesaj yayınlamıştı.

vedat_turkali_mihri_belli

Son dönemde 19 Ocak’ta Hrant Dink anmalarına ve 1 Mayıs’lara tekerlekli sandalyeyle katılan Vedat Türkali, 5 yıl evvel 16 Ağustos’ta yaşamını yitiren Mihri Belli’nin cenazesine de tekerlekli sandalyesiyle gelmişti. ‘Güven’ adlı romanındaki ‘Halil’ karakterinin de Mihri Belli olduğunu söylerken; “40 yıllık yoldaşımı yitirdim” dediği Mihri Belli’yi, fotoğrafını öperek sonsuzluğa uğurlamıştı.
vedat_turkali_hrant_dink_anma

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×