Yeni dönemde demokrasinin eni de boyu da belli oldu!

Havuz kanalı Habertürk'te Ece Üner'in sunduğu Enine Boyuna programına katılan Profesör Doktor Nurşen Mazıcı, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın güvenliğin sağlanmadan halkı sokağa çağırmasının yanlış olduğunu belirterek "O gece ölenlerin hepsinin canı en az Tayyip Erdoğan'ın canı kadar değerlidir" dedi.

Mazıcı'nın bu sözleri üzerine yandaş hukukçu Rıza Saka ve yandaş gazeteci Süleyman Özışık "Sen demokrasi şehitlerine hakaret edemezsin" diyerek provokasyon yaptı. Rıza Saka, "İsminin önünde akademik ünvan olunca söylediği sözler bilimsel olmaz" dedi. Mazıcı ise "Buna siz mi karar vereceksiniz?" diye yanıt verdi. Saka "Halk sizin bunları söylemenizi beklemiyor. Sizi bu yüzden buraya çıkarmadılar" diyerek Mazıcı'nın sözleri için özür dilemesini istedi.

Mazıcı ise "Ben bilimsel bir tespit yaparken 'şehit' demek zorunda değilim. Şehitlik dini bir kavramdır" diyerek görüşünde ısrar etti.

Darbe girişiminde Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının sorumluluğuna dikkat çeken Mazıcı, “F16’ları Fethullahçılara kim verdi? Bunların o mevkileri ele geçirmesinin önünü kim açtı?” diye sorduktan sonra sert ifadelerle konuşmasına devam etti. 

15 Temmuz darbe girişiminde sokağa çıkarak hayatını kaybedenlere de değinen Mazıcı, “Ben onlara şehit demiyorum, şehit dinsel bir ifade” dedikten sonra, işlerin bu boyuta gelmesinde, Fethullahçıların önünün açılmasında ve nihayet darbe girişimi sırasındaki ölümlerde Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının sorumluluğu bulunduğunu vurguladı. Akabinde stüdyoda bulunan diğer konukların taarruzuna uğrayan Mazıcı fikirlerini savunmayı sürdürdü.

Reklam arası veren sunucu Ece Üner, reklam arasının ardından Habertürk’ün iktidara bağlılığını ilan eden kısa bir giriş yaptı ve Nurşen Mazıcı’yı stüdyo dışına ‘davet ettiklerini’ açıkladı.
Habertürk kanalında yayınlanan Enine Boyuna adlı programda konuklar arasında bulunan Profesör Nurşen Mazıcı programdan atıldı! 
İşte bundan böyle ‘Tayyip demokrasisi’nin sınırları, eni, boyu Enine Boyuna programındaki kadardır!..
Herkese kolay gelsin!..
Kaynak : abcgazetesi.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×