Yeşil Yol çalışmaları başladı: Dün gözaltı, bugün yaylalara çıkış yasağı
 Yeşil Yol projesi kapsamında Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Yukarı Kavrun ve Samistal Yaylaları arasında 15 ay aradan sonra yeniden başlayan çalışmalara dün (10 Ekim) tepki gösteren yaşam savunucuları gözaltına alınmıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre; Rize Valiliği bu gelişme üzerine yol çalışmasının sürdüğü Yukarı Kavrun yaylasına çıkışlara bu sabah yasak getirdi. Ausor Yaylası ayrımında yolu kapatan Jandarma ekipleri, Yeşil Yol karşıtlarının yaylaya çıkışına izin vermedi.

“Doğa katliamını durdurun”
Dün meydana gelen olay sonrasında 6 kişilik bir grup yaylaya çıkarak yol çalışmalarını görmek istedi. Ancak Jandarma grubun geçişine izin vermedi. Grupla jandarma görevlileri arasında tartışma çıktı.

Yaylaya çıkışlarına izin verilmeyişini eleştiren, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Yeşil Yol güzergahında ağaç olmayan alanlara ağaç dikildiği yönündeki açıklamasına tepki gösteren Timur Danış, “Veysel bey insafa gel. Ormanda ağaç kesme, yaylaya ağaç dikme. Geri dönülmez hatalar işliyorsunuz. Orası hayvanların. Bu doğa katliamını durdurun” dedi.

Gruptan Tülay Gülay ise, “Yaylaya çıkışımıza izin verilmiyor. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Biz beklerken yaylada iş makineleri amacına ulaşmak için çalışıyor” diye konuştu.
yeşil yol çalışmaları ile ilgili görsel sonucu

Yeşil Yol yapımına devam
Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun ve Samistal Yaylaları arasındaki 8 kilometrelik Yeşil Yol güzergahında 2 iş makinesi ve kamyonlarla çalışma sürüyor. Yaklaşık 200 metre ilerleyen iş makineleri yayladan geçerek Samistal Yaylası’na doğru ilerleyişini sürdürüyor. Jandarma ekipleri de bölgede güvenlik önlemi alarak çalışmaları takip ediyor.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×