Yılbaşı kutlamaları böyle hedef gösterildi
Noel Baba kıyafetleriyle yapılan bu saldırı ise yılbaşından günler önce yaşanan ve yılbaşı kutlamalarına yönelik saldırgan açıklamaları hatırlattı.

O açıklamalarda sürekli şiddet içerikli ifadeler kullanılmıştı.
Bunlardan biri Aydın'da Alperen Ocakları'na bağlı bir grup tarafından gerçekleştirildi. Grup, Yılbaşı kutlamalarını Noel Baba kostümlü bir kişinin başına silah dayayarak protesto etti.
İstanbul İkitelli'de ise “Noel kutlamalarına hayır” yazan büyük bir pankart asıldı. Pankartın üzerinde, fesli bir Osmanlı genci Noel Baba’ya yumruk atarken resmedilmişti. O pankartta da yılbaşı kutlamalarına karşı şiddet içeren bir tavır takınılması dikkat çekti.

Dahası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve bütün camilerde okutulan Cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarına ilişkin "uyarı" yapıldı. Cuma hutbesinde, "Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır, şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür" ifadelerini kullanmıştı.
Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ise yılbaşına ilişkin, "Babanın katilinin bayram yaptığı günde bayram yapar mısın? Babanın katillerinin, dininin düşmanlarının kutlamalarına katılma. Noel kutlama" demesi ses getirmişti.
Öte yandan Tebliğciler İstanbul ve İzmir'de Noel bildirisi dağıttılar. İzmir'de bildiri dağıtan tebliğcilere halk tepki göstermiş, polis tebliğcileri korumaya almıştı.
Bunlar sadece birkaçı yılbaşı kutlamaları İslamcı kesim tarafından günlerce yılbaşı kutlamaları hedef gösterildi. Kutlayanlara karşı şiddet içerikli ifadeler kullanıldı.
FEYZİOĞLU DA SERT TEPKİ GÖSTERDİ
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Reina'daki yılbaşı katliamına çok sert bir mesajla tepki gösterdi.
Kişisel Twitter hesabından paylaşımda bulunan Feyzioğlu, "Yeni yıl kutlamasını günah ilan etmek eli kanlı teröriste malzeme vermekmiş değil mi?" ifadesini kullandı.
Feyzioğlu'nun tweeti şöyle:
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×