YSK’dan sandık sonuç tutanaklarında şüphe çeken değişiklik
Referandum öncesi pekçok noktada sandıklar başka yerlere taşındı ve kütüklere çok sayıda Suriyeli'nin ismi işlendi. Yurt dışında ise birçok merkezde kütüğe kayıtlı seçmen sayısının kat kat fazlası oy kullandı. Ancak asıl değişiklik sandık tutanaklarında yapıldı.
Kanuna aykırı biçimde tutanaklardan bazı bölümler çıkartıldı. 
16 Nisan referandumunda kullanılacak sandık sonuç tutanaklarında yer alan sayıma ilişkin kritik bölümlerin temizlendiği ortaya çıktı
Cumhuriyet’in haberine göre, sandık sonuç tutanağında veri sayısı yerel seçimde 24, milletvekili seçiminde 14 iken halkoylamasında 4 oldu. 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunda kullanılacak sandık sonuç tutanakları tartışma yarattı. Daha önceki seçimlerde kullanılan sonuç tutanaklarındaki ilçe seçim kurulundan alınan toplam zarf, kullanılmayarak artan zarf, ilçe seçim kurulundan alınan toplam oy pusulası, kullanılmayarak artan oy pusulası, sandıktan çıkan zarf, yakılarak yok edilen zarf, geçerli sayılan zarf ve itiraz üzerine geçerli sayılan oy pusulası sayıları referandum tutanaklarında yer almadı. Ayrıca sandığa ait seçmen listesinde olmadığı halde kanun gereği oy kullanan seçmen sayısının belirtildiği bölüm, geçersiz sayılan zarf ve pusulalar ile hesaba katılmayan zarf ve pusulaların, geçersizlik veya hesaba katılmama nedenlerinin yazıldığı bölüm, sandıktan çıkan zarf sayısı ile zarflardan çıkan oy pusulası sayısının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkarıldı.

YSK kaynakları bu sadeleştirmede sorun olmadığını, bahsedilen rakamların, sandık tutanak defterine işlendiğini savundu.

1. Sandık Başkanının teslim aldığı ve sabah hazırlık esnasında sayımı yapılan boş zarf ve pusula sayılarının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartıldı.

2. Sandığa ait seçmen listesinde olmadığı halde kanun gereği (sandık kurulu üyesi veya görevli kolluk kuvveti olarak Örnek 142 belgesiyle) oy kullanan seçmen sayısının belirtildiği bölüm tutanaktan çıkartıldı.

3. Geçersiz sayılan zarf ve pusulalar ile hesaba katılmayan zarf ve pusulaların, geçersizlik veya hesaba katılmama nedenlerinin yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartıldı.

4. Halk oylamasına katılan seçmen sayısı tutanakta yer alırken, sandıktan çıkan zarf sayısı ile zarflardan çıkan oy pusulası sayısının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartıldı.

TUTANAKLA KAYIT ALTINA ALINMALI
Bu dört kritik müdahaleye rağmen sandık başında bulunanların, yukarıda sıraladığımız maddelerdeki konuları tutanak ile kayıt altına almaları, seçimin ve sayımın sağlıklı olması açısından son derece kritik. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×