Yüksekdağ: Haklarımızı haramilere teslim etmeyeceğiz
 HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve DBP'li yöneticilerinin de içerisinde bulunduğu heyetin, Şırnak'ta başlayan yasak sonrası evlerinden göç ederek çadırlarda yaşayan yurttaşları ziyaretlerine izin verilmedi.

Kente giden heyet ilk olarak, Silopi direnişleri sırasında katledilen 3 kadın siyasetçiden biri olan Fatma Uyar'ın, ailesini ziyaret etti.

Bu ziyaretin ardından halen yasaklı kent merkezinin çevresindeki köy ve beldelerde çadır kurarak yaşamlarını idame eden yurttaşlara bayram ziyaretinde bulunmak için yola çıkan heyet, İkizce Jandarma Karakolu'nda durdurularak geçişleri engellendi. Valilik kararıyla geçişlerine izin verilmeyen heyet üyelerinin bu konudaki bütün girişimleri sonuçsu kaldı.

Halkın siyasetçileriyle bir araya gelmesine engel
Yaklaşık bir saat süren bekleyişin ardından açıklama yapan Figen Yüksekdağ, evleri yakılıp yıkılan, birçoğu evladını kaybeden ailelerin seçtikleri siyasetçilerle bir araya gelmelerinin bile engellendiğini ifade etti.

Engellemenin hükümet tarafından atanan Vali tarafından yapıldığını dile getiren Yüksekdağ, yapılanların halka yönelik operasyonun bir parçası, gayri insani ve gayri meşru olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 1,5 yıldır, bu topraklarda zulüm yaşandığına dikkat çeken Yüksekdağ, "Biz isterdik ki bu bayram günü bu kadar insanlık dışı uygulamalarla bir daha karşılaşmayalım. Bayramın hürmetine insanlık değerlerinin en azından belki bugün hatırlayabilirlerdi, ama ne yazık ki böyle bir yaklaşımı, insanlığı göremedik" şeklinde konuştu.

'Çadırlarda yaşayan insanların iradesi bizimle'
Çadır kentte yaşayan halkla görüşmelerinin engellenmesine tepki gösteren Yüksekdağ, şunları söyledi: "Bizler yolumuz kesilse de siyasi irademiz baskıya uğrasa da her zaman her yerde halkımızla olmaya devam edeceğiz. Biz bu çadır kentlere gidemesek dahi şunu çok iyi biliyoruz. O çadırlarda yaşayan insanların iradesi bizimle. Bizimle buraya gelen, bayram ziyaretinde bulunmak isteyen halkın iradesi bizimle. Bu topraklar, bu sokaklar bizim, gasp edenler siyasi iktidardır. Bu yurdun öz sahiplerine, bu yurdu haram etmeye çalışıyorlar."

'Haklarımızı haramilere teslim etmeyeceğiz'
Yüksekdağ, konuşmasında DBP'li 24 belediyeye kayyım atanarak halkın iradesinin gasp edilmesi üzerinde de durdu.
En az yüzde 50 oyla alınmış belediyelere siyasi iktidar tarafından darbe gerçekleştirildiğini vurgulayan Yüksekdağ, halkın iradesine yönelik bu saldırılara karşı direneceklerini kaydetti Yüksekdağ, "Biz bunların bir irade kırma operasyonu olduğunu biliyoruz. Ama bizlerin ve halkımızın iradesi, direnişin ateşinde çelikleşmiş bir iradedir. Bu iradeyi kıramazlar. Haklılığımızdan aldığımız güçle haklarımızı haramilere teslim etmeyeceğiz. Kürt halkının iradesini lanetleyen bir anlayış var. Ama emin olsunlar ki bu nefret ve lanet dönüp, dolaşıp onlara gidecektir" diye konuştu.

'Kanların dökülmediği bayramların gelmesi dileğiyle'
Sabah saatlerinde Van'da gerçekleşen patlamaya da değinen Yüksekdağ, kanın döküldüğü bayramların son bulması temennisinde bulundu.

Bu açıklaması sonrası Yüksekdağ ve beraberindekiler, merkeze bağlı Kumçatı beldesi ve Cizre'ye giderek partilerle bayramlaştı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×