Yüksekdağ'ın duruşması 16 Mayıs'a ertelendi
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, Adana'da Gezi direnişi nedeniyle açılan dava görüldü.
Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu olduğu Kandıra F Tipi Hapishanesi'nde SEGBİS'le katılması beklenen Yüksekdağ, katılmadı. Duruşmaya, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ile Yüksekdağ'ın avukatları katıldı.
Mahkeme heyeti, başlar başlamaz duruşmayı 16 Mayıs'a erteledi.
'SİYASETİN BİR BÖLÜMÜ YASAKLANMAK İSTENİYOR'
Duruşma çıkışı Adana Adliyesi önünde açıklama yapan Beştaş, Meclis'te Anayasa değişikliği görüşmelerinin devam ettiğini hatırlatarak, "Siyasetin bir bölümü yasaklanmak isteniyor" dedi.
Partilerine yönelik tutuklama saldırılarını sürdüğünü kaydeden Beştaş, "Bunun amacı bu diktatörlük anayasasını sorgusuz sualsiz geçirmektir. Dün 338 oy çıktı ama bizim 11 milletvekilimiz cezaevinde ve oy kullandırılmadı. Bunun kendisi başlı başına faşizm örneğidir. Türkiye’yi karanlığı sürükleyecek, çoğunluğun azınlığa uyguladığı bir dikta uygulamasıdır bu. Bunu her yerde teşhir edeceğiz" dedi. Beştaş, 15 Temmuz'dan beri muhalif olan tüm kesim ve kurumların bu baskıdan nasibini aldığını belirtti.
Photo published for Beştaş: Vekillerimizin cezaevinde bulunması utançtır
'KORKTUKLARI İÇİN TUTUKLAMA KARARI VERİYORLAR'
Beştaş, "Bizim adliye önünde olmamız büyük bir korkunun ifadesidir. Onlar korktukları için Yüksekdağ ve Demirtaş cezaevinde. Meşru olmayan kararlar veriyorlar. Hakimler, tutuklanmamak için tutuklama kararı veriyor, polisler soruşturmaya uğramamak için kendi arkadaşlarının eline kelepçe takıyor. Savunma baskı altında, avukatların rolü azalıyor" şeklinde konuştu.
'İSTEDİĞİNİZ HER ALANDA SİZİNLE TARTIŞMAYA HAZIRIZ'
Beştaş, Adana'dan Ankara'ya seslendi: "Seçilmişlerin cezaevinde tutulması gereken dönem değil. Düşüncelerimizi istediğiniz kanalda, platformda tartışmaya hazırız. Türkiye'nin programını, Anayasasını istediğiniz her alanda sizinle tartışırız. Doğruları söylemekten asla korkmayız."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×