Yüksekdağ: Madem üçünüz bir araya geldiniz, topunuz birden gideceksiniz!
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Ağrı’daki katıldığı mitingde halkın darbeye de OHAL rejimine de karşı duracağını söyledi. AKP, CHP ve MHP’nin bir araya gelerek HDP’ye karşı üçlü şer ittifakı oluşturduğunu belirten Yüksekdağ, “madem üçünüz şer ittifakı oluşturdunuz, topunuz bir arada gideceksiniz” dedi. “Demokrasi şöleni adı altında yeni karanlık hesaplar yapanlar kaybedecek” diyen Yüksekdağ, “Minbic’i özgürleştirenler hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdi. Bizler de kendi gücümüzle radikal demokrasiyi var edeceğiz” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin Ağrı’da “darbelere OHAL’e tecride demokratik direniş” sloganıyla düzenlediği halk buluşmasına katıldı.
Belediye Otoparkı’nda düzenlenen mitinge Yüksekdağ’ın yanı sıra DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve DTP Eş Başkanı Hatip Dicle de katıldı. 
Miting sırasında DBP İl Eş Başkanı Kutbettin Aslan miting meydanında gözaltına alındı.

Tuncel ve Dicle’nin halkı selamladığı konuşmaların ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, HDP’nin en karanlık günlerde umudunu yitirmediğini ve kararlılıkla yürümeyi başardığını söyledi. 


Yüksekdağ, “Yaşamımızı her kararttıklarında sizlerin yüreğinde, gözlerinde ışıldayan irade ile o karanlıkları aydınlattık. Karanlıkta ışık olmanın zamanıdır. Ne darbeye ne OHAL’e hiçbir zalimliğe boyun eğmemenin zamanıdır” diye konuştu.

‘YA APOLETLİ YA KRAVATLI DARBE, TEK FARK KIYAFETLERİ’
İktidardakilerin darbe olmadan yaşayamadığını kaydeden Yüksekdağ, “Ya apoletli darbe olacak ya kravatlı takım elbiselilerin darbesi. Bugünkü kravatlıların darbesidir. Aralarındaki tek fark kıyafetleridir. Bu halk darbeye de OHAL rejimine de izin vermeyecek” ifadelerini kullandı.
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında AKP, CHP ve MHP’nin bir araya geldiğine işaret eden Yüksekdağ, “3 kafadar bir araya geldi, kendi kendilerine çalıp oynuyor. AKP’nin Türkiye halklarına getirdiği bela yetmemiş, üçü bir arada bela getirme peşindeler. Bu halkın iradesini görmezden gelen hiçbir iktidar yaşamadı, çöktü, siz de çökeceksiniz” dedi.

yuksekdag-agri-2
‘ÜÇÜ BİR ARAYA GELDİ, ŞER İTTİFAKI OLUŞTURDU’
Yüksekdağ, Saray rejiminin HDP’nin başarılarını hazmedemediğini ve HDP’ye oy verenleri zulümle cezalandırmaya kalktığını vurguladı, “Bugün bir halkı şiddetle cezalandıranlar yarın kendileri kaybedecek” uyarısında bulundu. Yüksekdağ şöyle devam etti: “Bu iktidar demokrasi gösterileri adı altında, üç partiyi yedek lastik gibi etrafında toplayarak iktidarını sağlamlaştırdığını düşünebilir, ama üçü bir arada gidecek. Dün diyorduk ki sadece AKP-Saray iktidarı gidecek, madem üçünüz şer ittifakı oluşturdunuz, topunuz bir arada gideceksiniz.”
AKP, CHP ve MHP’nin bir araya gelerek ve toplumu ve HDP’yi dışlayarak anayasa yapmaya giriştiğine dikkat çeken Yüksekdağ,“Anayasayı yapboz tahtasına dönüştürdüler. Utanmadan bizleri de meşru siyaset zeminine çağırıyorlar. Hiç mi utanma duygunuz kalmadı? Diktacılarla anlaşan, paralel yapılarla çıkar ilişkisi yürüten bizler miyiz?” diye sordu.
HDP’nin halkın gücüne dayanarak varolduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Bizler bugüne kadar kendi özgücümüzle siyaset yaptık ve kazandık. Biz gücümüzü meşruiyetimizden aldık. Bizim para kasalarımız yok, silahımız, uçağımız yok. İmkansız görüneni mümkün kıldık biz, bunun için tahammül edemiyorlar” şeklinde konuştu.


‘MİNBİC HİÇBİR ŞEYİN İMKANSIZ OLMADIĞINI GÖSTERDİ’
DAİŞ işgali altındaki Minbic’i özgürleştirenlerin hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdiğini vurgulayan Yüksekdağ şunları söyledi:“Çok büyük savaşlar içinde ışığın yanabildiğini gösterdiler. Bizler de kendi gücümüzle radikal demokrasiyi var edeceğiz. Demokrasi şöleni adı altında yeni karanlık hesaplar yapanlar kaybedecek. Adalet olmadan, özgürlük olmadan demokrasi olmaz. Kürtler, kadınlar, Aleviler, ezilenler özgür değilse demokrasiniz çakma demokrasidir.”
Ağrı’nın Diyadin ilçesinde katledilen gençler için, Roboski için, Sivas için, Suruç için, Ankara için adalet yoksa demokrasinin de olmayacağını dile getiren HDP Eş Genel Başkanı, “Onların demokrasi yalanı karşısında, boyun eğmeyen bir halk iradesi olduğu müddetçe mutlaka kazanacağız. Minbiç’ten İmralı’ya, Ağrı’dan İstanbul’a özgürlük için direnenlere selam olsun” dedi.
HDP'ye şok! Yüksekdağ meydanı görünce...
 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×