Yüksekdağ: Millete darbe yapıldı
 HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdag, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım'ın aralarında bulunduğu heyet, kayyım atanan Urfa Suruç Belediyesi'ne ziyarette bulundu.
DBP Suruç İlçe binasında gerçekleşen ziyaretin ardından heyet, yüzlerce yurttaşın katılımıyla belediye binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca "Kürdistan faşizme mezar olarak", "Katil Erdoğan irademe dokunma", "PKK halktır halk burada" ve "Biji Serok Apo" sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından heyet, özel harekat polisleri tarafından ablukaya alınmış belediye binasının yakınında açıklama yaptı.

Belediye Eşbaşkanı Halil Akbaş, kayyımı tanımladıklarını ve bu hukuksuzluğa karşı nöbet eylemleri başlatacaklarını belirtti.

'Gün direnme günüdür'
Ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, sözlerine "halkın seçtiği belediye başkanları yanımızda, darbe ile gelen halkın tanımadığı kayyım da polisler eşliğinde koltukta oturuyor" diyerek başladı. KHK'ler ile halkın iradesine el konulmasını protesto eden Koçyiğit, şunları aktardı: "Halkımızın seçtiği belediye başkanları bizim irademizdir. Biz belediyeleri sadece mekanlara binalara sıkıştırmıyoruz. Fakat şunu bilmelilerki; bugün bu belediyelerde TOMA'lar ve zırhlı araçlarla duranlar yarın bu şekilde duramayacaklar. Halkın iradesine OHAL ile el konulamaz. Halkımız iradesine sahip çıkacaktır. Gün direnme günüdür."


'Bir kez daha yanıldıklarını görecekler'
HDP Eş Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise, gayri meşru uygulamalar karşısında direnmekten ve mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.
"Bugün yarın uyanacaklar. Gerçeklerle bir kez daha yüzleşecekler" diyen Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Bizleri bu belediye binalarından ibaret sananlar bir kez daha yanıldıklarını görecekler çünkü biz halkız. Bugün 28 il ve ilçede bir darbe gerçekleşti. 15 Temmuz'dan sonra 'biz millete değil devlete darbe yaptık' diyenler bugün millete darbe yapıyor."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×