Yüksekdağ: Nabzımız her zaman gençliğin ritminden atıyor
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) 8'inci Genel Kurulu'nu Su Tiyatrosu'nda gerçekleştirdi. Genel Kurul'un yapıldığı salona, devrimci liderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan'ın resimlerinin olduğu "Bıraktığınız yoldan yürüyor, yoldaşlarınız", "Üniversiteler OHAL'e gençlik diktatöre teslim olmayacak", "Direniş fıtratımızda özgür dünya kadın isyanımızda" ile "Faşizme karşı birlikte dövüşüp birlikte kazanacağız" pankartları asıldı.
Genel Kurul'a Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri, katliamdan yaralı kurtulanlar, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, MYK üyeleri ve il yöneticileri, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, Öğrenci İnisiyatifi, Devrimci Yolda Devrimci Gençlik, Sosyalist Öğrenci Hareketi, Young Struggle, BEKSAV yönetim kurulu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Zeytinburnu Şube yöneticileri, HDK Yürütme Kurulu üyesi Emin Orhan, Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.
Ege, Çukurova, Ankara, Eskişehir ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençler, alkış ve zılgıtlarla kongrelerini gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını Suruç'ta yaralı olarak kurtulan Güneş Erzurumluoğlu yaptı. Katliamda ağır bir şekilde yaralanan ve tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Erzurumluoğlu, "SGDF bu zamana kadar önemli bir mücadele verdi. En büyük kayıplarını Suruç'da verdi. Ama bence en güzel onuru ve görevi çok iyi şekilde taşıyor hala. Onlar bize bir görev devretti. Biz sırtımızda, yüreğimizde, her adımımızda bu görevi ileri taşıyacağız" dedi.
Divanın seçilmesinin ardından, Suruç başta olmak üzere gençlik mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu yapıldı. Divan seçiminin ardından gençlik örgütü temsilcileri kürsüye çıkarak konuşmalar yaptı. 
'SİNMEYECEĞİZ'
Diren Üniversite adına konuşan Doğa Nur, üniversitelerin hedef tahtasında olduğuna dikkat çekerek, üniversitelerde Gezi gençliğinin ruhunun var olduğunu söyledi. İktidarın bu ruhtan korktuğunu belirten Nur, "AKP, kolluk güçleriyle bize saldırarak, bizi sindirmeye çalışıyor. AKP, kendi gençliğini yaratmaya çalışıyor, bizler sinmeyeceğiz. Baskılara karşı üniversite bileşenleri ile yan yana gelerek başarıyla ulaşabiliriz" dedi.
'HİÇBİR DÜŞ YARIM KALMAYACAK' 
Marksist Fikir Toplulukları adına kurulu selamlayan Demet Koca da, iktidarın kendi çıkarları için insanların ölmesini görmezden geldiğini ifade ederek, gençliğe “omuz omuza mücadele edelim” çağrısı yaptı. Öğrenci İnisiyatifi adına söz alan Roza Kahya da, devletin ezilenlere yönelik topyekûn bir savaş açtığını vurguladı, "Gençliğin yan yana gelerek 'seni başkan yaptırmayacağız' demesi gerekir" diye konuştu. 
Öğrenci Gençlik Derneği üyesi Utku Şahin, böylesi bir süreçte toplanan SGDF Genel Kurulu'nun önemli olduğunu vurguladı. Suruç katliamıyla yeni bir sürecin başladığını belirten Şahin, iktidarın yükseltilen muhalif seslere tahammülsüz davrandığını kaydetti. Şahin, "Suruç'ta ölümsüzleşenlerimizin düşleri bizim de düşümüzdür. 'Hiçbir düş yarım kalmayacak'" diyerek konuşmasını tamamladı.
LORDOĞLU: KATLİAMLARA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ
Kocaeli Üniversite'den KHK ile atılan akademisyen Kuvvet Lordoğlu da, 1 Eylül'de 18 akademisyenle birlikte görevlerinden alındıklarını hatırlatarak, ancak kenti ve öğrencilerini terk etmediklerini vurguladı. Lordoğlu, 10 Ekim Ankara katliamını da anımsatarak, her gün başka yerlerde, başka şekillerde katliamların yaşatıldığını ifade etti. Lordoğlu, bunlara karşı beraber mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti. Suruç yaralıları adına söz alan Koray Turkay da, Suruç'un tarihte yeni bir sayfa açtığını ifade ederek, "Bu mücadeleyi daha etkin kılmanın sayfasıdır" dedi. 
OTLU: GENÇLİK UMUTTUR 
ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu da, her alanda bu mücadelenin büyütülmesi gerektiğini altını çizdi. Otlu, "Dönemin tek ihtiyacı cesaret ve cüret; inanmak ve istekli olmak. Asla umutsuz olmamak gerekiyor. Gençlik umuttur, gelecektir. SGDF'de bununla yükümlüdür. Bu zaferler kuşağını yaratmış gençliğin mirasçısı olarak, hiçbir şeyden yılmamayı öğrenmeliyiz. Bütün bulunduğumuz alanlarda AKP faşizmini teşhir etmeliyiz" dedi.
ELİF GÜLER: ASLA KANLARI YERDE KALMAYACAK
Ardından Rojava'da DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmada yaşamını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Komutanı Aziz Güler'in annesi Elif Güler de, "Aziz benim için özgürlük savaşçısı. Aziz, burada tekel direnişindeydi, Gezi'deydi, ezilenlerin olduğu her yerdeydi. Aziz, her zaman 'asla korkmayacağız, asla yılmayacağız' derdi. Her zaman en öndeydi, bu yüzden sınırları aştı ve özgürleşti. Bir halkın özgürlüğü için oradaydı Aziz, Aziz'i, Mahir Arpaçay'ı, onları hiçbir zaman unutturmayacağız. Asla kanları yerde kalmayacak, sizlere güveniyorum."
Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekili Ferhat Encu, gönderdikleri mesajla SGDF Genel Kurulu'nu selamladı.
Edirne F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın gönderdiği mesaj ise OHAL gerekçesiyle SDGF üyelerine ulaştırılmadı.
YÜKSEKDAĞ: NABZIMIZ HER ZAMAN GENÇLİĞİN RİTMİNDEN ATIYOR
HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksedağ'ın gönderdiği mesaj şöyle: "Elbette bugün yanınızda olmak isterdim. Ama nerede olursak olalım, biz nabız atışı kadar yakınız sizlerle. Çünkü; nabzımız her zaman gençliğin ritminden atıyor. Bizim yazgımızda yaşlanmak yok, yani vazgeçmek yok, çürüyene teslim olmak yok, durmak, yılmak yok! Bir devrim kadar dinamik ve zaptedilemez, bir o kadar genç ömürlerin yoldaşlığıdır bizleri birleştiren. Sosyalist gençliğe yoldaş olduğumuz için gururluyuz. Biliyoruz ki, onlarla yürüdüğümüz yolda asla yalnız, geleceksiz değiliz. Çoğul türkülerimiz ve geleceğimiz için düşlerimiz, gençliğin bağrında yolunda yürüyor.
Bugün eminim ki; gelecek düşümüzün yolcuları, Suruç şehitlerimizin aydınlık yüzleri fotoğraflarıyla selamlıyor hepimizi. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve barış için, karartılmış bir coğrafyada ışık olmak için çocuklarımızın gördüğü savaş kabuslarını hayra yormak için yola düşenlere bizden de selam olsun.
Sınıfsız, savaşsız, özgür bir zamanda kucaklaşacağımıza inançla hepinize yüksek başarılar diliyorum. Hiçbir zaman gözümüzü arkada bırakmayan, hep ileriye diktiğimiz bakış açılarımızın teri olan gençlikle kazanacağız. Umutla, dirençle, inançla, sevgiyle..."
ENCU: KAZANAN BİZ OLACAĞIZ
Roboskî katliamında kardeşini kaybeden HDP Milletvekili Ferhat Encu de gönderdiği mesajında şunları ifade etti:
"Merhaba Batı'dan Doğu'ya dayanışma köprüsü kuran genç yoldaşlarım; öncelikle hepinizi en içten kalbi duygularımla kucaklıyorum. Kongrenizin özgürlük, barış getirmesini diliyorum.
Değerli genç yoldaşlarım hepimizin malumu çok zor bir süreçten, günlerden geçiyoruz. Ülke bir bütün olarak bir şiddet sarmalı içinde sürülmüş durumda. Her gün birçok insanımız bu şiddet sarmalı içinde yaşamını yitiriyor. Siyasal iktidara bu şiddet sarmalı içinde iktidarını pekiştirerek, kendisinden başkasını tanımayarak, tüm muhalifleri, ezilenleri, barışı, demokrasiyi savunan herkesi sindirmeye çalışarak diktatörlüğü getirmek istiyorlar. Bu nedenle biz seçilmişleri cezaevlerinde tutarak, demokrasi güçlerini tanımayarak imha ve inkar politikası ile halkımızın sesini kısmaya çalışıyorlar.
Değerli katılımcılar bizler her yerde her koşulda kendi ilkelerimizi savunmaya devam edeceğiz. Umudunuzu yitirmeyin. Kazanan bizler olacağız, mücadelemiz olacak. Özgür yarınlar da buluşmak dileğiyle, başarılar..."
Ayrıca Kızıl Okyanus LGBTİ, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami elvan, tutuklu yazar Aslı Erdoğan, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Yeni Demokrat Gençlik de gönderdikleri mesajlarla SGDF Genel Kurulu'nu selamladı, dayanışma duygularını iletti.
SGDF EŞBAŞKANLARI VE MYK ÜYELERİ SEÇİLDİ
Konuşmaların ardından politik faaliyet raporu okundu ve SGDF eşbaşkanları ve MYK üyeler seçildi. SGDF aşbaşkanlığına Ceren Çoban ve Okan Danacı seçildi. 
SGDF'nin yeni dönem MYK üyeleri ise şöyle: Ali Deniz Esen, Başak Sıla Kıymak, Oğuz Yüzgeç, Gözde Sivaslıoğlu, Berfum Çolak, Beren Atıcı, Ozancan Sarı, Tanya Kara, Deniz Bahçeci. 
SGDF 8. Genel Kurulu, yeni dönemde izlenecek politik hat üzerine yapılan tartışmalarla basına kapalı bir şekilde devam ediyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×