Yüksekdağ ve Demirtaş'tan Castro mesajı : 'Hoşçakal genç hayalimiz, yaşlı çınarımız'
Yüksekdağ, Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ilettiği mesajında Castro’nun anısı ve devrimci değerleri önünde saygıyla eğildiğini belirtti: “O yine imkansızı başardı ve ölümünün ardından bile dünya ezilen halklarını insani devrimci değerler etrafında birleştirdi. Evet bu değerlere inanıyoruz, bu değerlerin yarattığı mucizelere inanıyoruz.”
Castro’nun ülkesini ‘bir diktatörlüğün külleri arasından’ yarattığını vurgulayan Yüksekdağ, “90 yıl boyunca ölüme, tuzaklara yenilmedi. “Düşmana inat” bir gün fazla yaşamak mücadelesinin galibiydi. Bugün de ona ‘öldü’ kelimesi değil, ‘Ölümsüzleşti, bütün özgürlük yollarının yoldaşı oldu’ tanımı yakışır. Hoşçakal genç hayalimiz, yaşlı çınarımız. Zafere kadar daima” diyerek mesajını tamamladı.
‘Ezilen halklar için ilham kaynağı oldu’
Selahattin Demirtaş da Castro’nun eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önemli figürlerinden biri olduğunu kaydetti: “Che Guevara ve arkadaşları ile birlikte başlatmış oldukları yürüyüş tüm dünyadaki ezilen halklar ve onların toplumsal mücadeleleri için ilham ve moral kaynağı oldu.
Küba halkına, Fidel Castro’nun da sahip olduğu idealler ve değerler uğruna mücadele eden herkese ve O’nun yoldaşlarına başsağlığı diliyoruz. Kendisini saygıyla anıyoruz.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×