Yüksekova ve Cizre KHK ile il olacak, Belediyelere Kayyum yeniden..
Partilerin ortak önergeleri ile Hakkari ve Şırnak’ın ilçe yapılmasının durdurulmasında AKP son anda çark etti.  

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre; hükümet, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yeni bir kanun hükmünde kararname (KHK) hazırladı. KHK'da, Torba Yasa içinde yer alan ancak son anda partilerin ortak önergeleri ile çıkartılan iki önemli düzenleme yer aldı. Bunlardan ilki Hakkari ve Şırnak'la ilgili. Bu iki il, ilçeye dönüşecek. Yüksekova ve Cizre ise il yapılacak. Bu kararın son saldırılar ve Suriye operasyonundan sonra alındığı, Türkiye'nin güvenliği açısından zorunlu görüldüğü öne sürüldü.

KAYYUM ATANMASI
Yine Torba Yasa içinde yer alan ve son anda önergeler ile metinden kamuoyunda "kayyum atanması" olarak bilinen düzenleme de KHK ile hayata geçirilecek. Görevinden alınan, tutuklanan, kamu hizmetinden yasaklanan veya istifa eden belediye başkanı, başkanvekili veya meclis üyesinin yerine büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanlığı, diğer belediyelerde ise valiler atama yapacak.

İLK TEPKİ CHP’DEN
KHK’ya ilk tepki CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den geldi. Özgür Özel, Twitter’da “AKP'nin bir OHAL KHKsı ile Şırnak ve Hakkari'yi ilçe yapma planı,siyasi ahlaksızlıktır. Parlamentoya sivil darbedir!” diye yazdı.

  1. AKP'nin bir OHAL KHKsı ile Şırnak ve Hakkari'yi ilçe yapma planı,siyasi ahlaksızlıktır. Parlamentoya sivil darbedir!

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
cizreli 2 yıl önce

elbet devlet herkesten daha iyi biliyor, Cizre il olmasa bile şırnak il olmaktan çıkarılmalıdır,çünkü şırnak gerçekte ilçe bile olamaz, ama büyük bir köy olabilir