Bu Makale
300 Tekil
Görüntülendi.
GÜNEY AMERİKA SATRANCI
GÜNEY AMERİKA SATRANCI

Sanırım 1976 yılı idi.Sosyalist Blok'un lideri konumundaki SSCB o zamanki adıyla Çekoslavakya'yı işgal etmişti.Kapitalist ülkeler işin doğası gereği bu işgale karşı çıkmışlardı.Arnavutluk ve Romanya dışında kalan ve adına  Varşova Paktı ülkeleri denilen sosyalist ülkeler işgali desteklemişler ve bir bölümü işgale askeri yönden de katkı  sağlamışlardı.

Ülkemizde sol kesimden Sovyetler Birliği yanlısı olan TKP ve benzeri sol bu işgale destek vermiş,Sovyetler Birliği'nin bu işgale hakkı olduğunu,çünkü Çeklerin bütüne aykırı davrandığını iddia etmişlerdi. Sovyetler Birliği'ni Sosyal Emperyalist olarak niteleyen karşı görüşteki ve onun karşısında olan sol kesim ise işgale  çıkmıştı.
Türkiye'de o dönemde Kemalist'lerin en etkili sesi Cumhuriyet Gazetesi ve onun yazarları idi.Gazetenin politikasını belirleyen isim ise İlhan Selçuk idi.
İlhan Selçuk ; Sovyetlerin Çekoslavakya'yı işgaline bütün gücüyle," tankıyla,topuyla" karşı çıkmıştı.Ülkelerin kendi kaderini tayin hakkı bulunduğunu,,işgalin Emperyalist bir eylem olduğunu belirtmişti.

Ülke kamuoyunda,özellikle Kemalist kesimde İlhan Selçuk büyük destek görmüştü.

Bütün bunları bu gün Amerika'nın Venezualla'y yaptığı müdahale ve işgal için yazdım.

Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip ülkesinin Venezualla olduğunu biliyor musunuz? Evet, Suudi Arabistan ondan sonra geliyor.Doğalgaz rezervleri bakımından da dünyada 7.sırada.

ABD,Venezualla'yı arka bahçesi sayıyor ve müdahaleyi hakkı görüyor!

Neymiş? halkın sadece %46 sının katıldığı seçimle iş başına gelmişmiş. Mısır'da Mursi halkın %40 nın katıldığı seçimle işbaşına gelmedi mi? Suudi Arabistan ve körfez ülkelerini yönetenler halklarının çıkarlarını mı koruyorlar?

Günümüzde İtalya ve Fransa Libya petrollerinin saltanatını sürüyorlar,ABD Irak petrollerine elli yıllığına el koydu,bunu kaç kişi biliyor?
İşin siyasi yönüne gelirsek: ülkemizdeki Kemalist'lerin "sevgilisi" konumundaki yazarlar Venezulla Devlet Başkanı Maduro'yu yerden yere vuruyorlar,onun kamyon şoförlüğünden gelme birisi olduğunu ve halkını yoksullaştırdığını söylüyorlar.Zaten Chavez'in de bu işi iyi götüremediğini söylüyorlar...

Acaba konu Maduro mu? Chavez mi? Ya da Irak'ta konu Saddam mıydı? Libya halkı bu gün Kaddafi'yi aramıyor mu? 
Sevgili dostlar;

Sorunu isimlerde ve yönetim tarzında aramak ne derece doğru?

Eğer,dünya egemenleriyle uzlaşıyor ve ülkenizin kaynaklarını halkınızın yararına değil de onlara peşkeş çekiyorsanız sizden iyisi yok!

Eğer,dünya egemenlerine karşı koyuyor ve tekerlerine çomak sokuyorsanız vay halinize...

Üstad İlhan Selçuğa rahmet,Kemalist geçinenlere de selam gönderiyorum. Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×