Halkevleri Taksim Meydanı’nda: Yas tutanları değil katliamları engelleyin

Ankara’da yaşanan bombalı saldırının ardından Halkevleri üyeleri 14 Mart’ta Taksim Meydanı’na çıkarak karanfil bıraktı, oturma eylemi yaptı. Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Halkevciler, polisin engeliyle karşılaştı.

Taksim Meydanı’nda bir süre oturan Halkevciler, Ankara’da yaşanan saldırının son beş ayda üçüncü olduğunu hatırlatarak, isteklerinin barış içinde bir yaşam olduğunun altını çizdi. Eve, okula, işe giderken ölmek istemediklerini belirten Halkevciler, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Tünel’den Galatasaray Meydanı’na düzenlenen yürüyüşe katılmak üzere ayrılacaklarını söylese de polis anons geçmeye başladı.

halkevleri-taksim-oturma-eylemi

Polisin anonsuna tepki gösteren Halkevciler, katliamlardan artık usandıklarını kendilerinin gözaltına alınmasıyla bitecekse alınmaya razı olduklarını haykırdı. Halkevciler’İn oturma eylemi devam ettiği sırada meydana TOMA çağırdı.

halkevleri-taksim-oturma-eylemi_14-3-16-1

‘Ya dövüyorsunuz ya öldürüyorsunuz’

Halkevcilerin etrafını saran polis, kalkanlı saldırıyla Sıra Selviler Caddesi’nin girişine kadar sürüklerken, etrafta bulunanlar polisin tavrına tepki gösterdi. Bir kadının “Bırakın! Ya dövüyorsunuz ya öldürüyorsunuz” diyerek tepki göstermesi üzerine sivil polis, “Devletin yanında ol” diyerek kadını yanıtladı.

Halkevciler, Tünel’den Galatasaray’a yapılacak yürüyüşe katılmak üzere eylemlerini sonlandırdı.

halkevleri-taksim-oturma-eylemi_14-3-16

halkevleri-taksim-oturma-eylemi_14-3-16-2

halkevleri-taksim-oturma-eylemi_14-3-16-manset

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×