Haydarpaşa’nın trensiz 5. yılında direnenler kararlı: O tren bu gara girecek
Haydarpaşa Tren Garı’nın kapatılmasının beşinci yılında Haydarpaşa Dayanışması yine gar önündeydi.
Garın kapatılmasının ardından başlayan ve her hafta Pazar günü düzenli olarak nöbet tutan dayanışma kararlı mücadelesiyle gar üzerindeki rant projelerinin önüne geçmeyi başardı.

Beş yıldır garın yeniden hizmete sokulması, trenlerin yeniden gara girmesini isteyen kent savunucuları “Hayırlısı ile o trenler Haydarpaşa Gara gelecek” yazılı pankart açtı.
Gardaki eyleme CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Öğüt de katıldı.

2004 yılında emekli olan Tren Şefi Musa Ulusoy garda yaptığı konuşmasında “Anadolu’nun batıya açılan kapısı konumuyla toplumsal belleğimizde çok özel bir yer edinmiş olan Haydarpaşa Garı, bu işlevini işletmeye açıldığı 19 Ağustos 1908 tarihinden, tren seferlerinin 2 yıl sonra başlayacağı sözünün verildiği 19 Haziran 2013 tarihine kadar 105 yıl sürdürmüştür” dedi.

Gar kapandığından beri İstanbul’da trafik sorunu arttı
Gardaki banliyö seferlerinin durdurulduğu 2013 yılından beri İstanbul’un her noktasındaki trafiğin sık sık durma noktasına geldiğini belirten Ulusoy, “Toplum kent ve çevre için Haydarpaşa Dayanışması bileşenleri olarak bir kez daha sürecin takipçisi olmaya devam edeceğimizi yinelerken, o trenler bu gara hayırlısı ile gelinceye kadar Haydarpaşa Garı’nda beklemeye, rant projelerine karşı İstanbulumuzu savunmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×