İstanbullular İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde: “Sorumlular hesap versin”
İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce kişi “Yurt yangını cinayettir, sorumlusu hükümettir” diyerek İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Sultanahmet Metro İstasyonu’nda buluşarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüyen emek ve demokrasi güçlerine “Tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın” yazılı pankart ile üniversite öğrencileri de katıldı.

img_9220

AKP elini çocuklardan çek”, “Tarikat-cemaat yurtları kapatılsın” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına KESK İstanbul Şubeler Platformu sözcüsü gerçekleştirdi.

img_9221
Açıklamada “Yaşanan kaza değildir katliamdır, ilk değildir ve iktidarın politikaları sürdükçe son da olmayacaktır. Eğitimi piyasalaştıran, eğitim alanını cemaatlere, tarikatlara açan AKP politikaları sadece geleceğimizi değil bugünümüzü de tehdit etmektedir. Çocuklar cinsel saldırı, istismar, şiddet ve katliamlara maruz kalmaktadır. İktidar politikaları ülkemizde yaşayan çocukları türlü felaketlerle yüz yüze bırakmaktadır. Bu yüzden katliama “kader” diyen kim olursa olsun bu suçun ortağıdır” denildi.

img_9222

“Yaşanan her olayı geçiştirmeye çalışanlar, “hepimiz Ensar’ız” diye yan yana dizilenler aynı tutumlarını sürdürmektedir” denilen açıklamada talepler de sıralandı;

*Aladağ’da çocuklarımızın ölümünde denetim yapmamaktan ihmale kadar sorumluluğunu yerine getirmeyen herkes yargılanmalıdır.

*Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalıdır.

*Öğrenciler kamusal hizmetin gereği olarak nitelikli ve parasız yurtlarda barınma hakkına sahip olmalıdır.

*Eğitim alanındaki cemaat ve tarikatların varlığına son verilmelidir.

*Eğitimdeki piyasacı ve gerici politikalara son verilmedir.


img_9214

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×