Kadıköy’de 10 Ekim Katliamı anmasına polis saldırdı
 Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla İstanbul Kadıköy’de düzenlenen anma etkinliğine polis saldırdı. Basın açıklaması için Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelenler basın açıklamasında Ankara Katliamı’nda yitirilenlerin unutulmayacağı belirtilerek soruşturmanın hala tamamlanmamış olmasına tepki gösterildi. Eylem saat 19:00’da “Ankara’yı unutma, unutturma!”, “Katiller halka hesap verecek!”, “Ankara’nın hesabı sorulacak!” sloganlarıyla başladı. “Katliamın beşinci ayında yine alanlardayız” denilerek katledilenlerin isimleri tek tek sayıldı, “Yaşıyor!” denildi.

Açıklamayı okuyan Burcu Yangın, “Aradan geçen 5 ay boyunca barış talebine bomba atılmaya, kurşun sıkılmaya devam edildi. Cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamının aydınlatılması için en ufak adım atılmadı. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler bu katliamın üstünün örtülmesine de, katillerin kendilerini gizlemesine de izin vermeyeceğiz” dedi.

Haziran İsyanı’nda hayatını yitiren Ahmet Atakan’ın annesi “ Bizim çocuklarımız ” dedi.
10-ekim-anma-istanbul_10-3-16
“Onlar hep katil!”
Ardından Haziran Direnişi’nde katledilen Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan konuştu. Atakan “Biz katilleri biliyoruz, katiller de kendilerini biliyor. Katil polisler oğlumu katlettiler. Evlatlarımız barış istedikleri için onurlu bir şekilde öldüler ve şerefli olarak anılacaklar, ama onlara kıyanlar ömür boyu katil olarak yaşayacak” diyerek Ankara Katliamı’nın faillerini lanetledi.

Yapılan konuşmalarda Ankara Katliamı’nı gerçekleştirenlerin Kürt kentlerinde katliamlar yaptığı, Cerattepe’de doğa talanına giriştiği, devrimcileri evlerinde infaz ettiği söylendi.

‘İktidarın şiddet sarmalını barışa dönüştüreceğiz’
Anmaya katılanlar arasında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de vardı. Şeker, “Barış dedikçe birileri korkuyor ama biz barış demeye devam edeceğiz. İç güvenlik yasasıyla çocuklarımızı katletmeye devam edenler şimdi de polislerin cezalandırılmaması için kanun çıkarmak peşindeler. Hiçbir diktatör sonsuza kadar iktidarda kalmamıştır. Tayyip Erdoğan da kalmayacak. Bir kaç gün evvel Cizre’deydik. O ölüm bodrumuna gidip o kederi ve çaresizliği gördük. Çoluk çocuk orada katledildi. Bir yandan asker polis ölüyor diğer yandan sivil halk ölüyor. İktidar da oradan beslenmeye çalışıyor. Bu çatışma ortamında halklar kaybediyor, bedel ödüyor. İktidarın şiddet sarmalını barışa dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına basın açıklaması okundu. Açıklamada 10 Ekim günü bomba patlatılmasının ardından alanda yaşanan polis saldırısına dikkat çekildi. 10 Ekim’den sonra Cizre, Sur, Silopi gibi kentlerde başlatılan kirli savaşa değinilen açıklamada, katliamların ve savaşın sorumlusunun AKP olduğu belirtildi. Devamında Suriye’de beslenen cihatçı çeteler ve göçmenlerin sorunlarına dikkat çekildi. Açıklama şu ifadelerle sonlandı: “Emek, demokrasi ve barış mücadelesini bu topraklarda egemen kılacağız. Eşit, özgür, demokratik bir ülkeyi, yaşamı inşa edeceğiz ve barışı savunmaktan bir an bile geri durmayacağız!”

Polis provokasyonu ve saldırı

Açıklama henüz bitmişken alanda bekleyen TOMA’dan kitlenin üzerine su sıkıldı. Bunun üzerine kitlenin öfkeyle attığı “Katil devlet hesap verecek!” sloganına tahammül edemeyen polisler saldırı hazırlıklarına girişti. Koordinasyon’dan polis amirleri ile tartışmalar yaşanırken polis “Ankara anması yapmaya gelmişsiniz, ‘Katil devlet’ diyorsunuz” diyerek kitleye “dağılma” çağrısı yapmaya devam etti. Kitle ışıklardan geçip alandan ayrılırken ise polisin plastik mermili saldırısı başladı. Sivil polisler de Kilise Meydanı’na kadar sokaktakileri taciz ederek Kadıköy’de terör estirdi.

Polis basın emekçilerine de sürekli “çekme, buradan git, basın kartın var mı?” dayatmalarında bulundu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×