AKPINAR, TUGAY'A SOSYAL MEDYA'DAN CEVAP VERDİ

Hüseyin Mutlu Akpınar'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde;

Karşıyaka mevcut belediye başkanının bayramda bir internet gazetesine vermiş olduğu röportajda “Karşıyaka’da çocuklar ve yaşlılar ihmal edilmiş guruplardı! Gençlere ulaşamadık” ifadelerini hayretler içerisinde okudum!

Hafızasını tazelemek isterim ki, Karşıyaka 25 yıl sosyal demokrat belediye başkanları tarafından yönetildi. Gerek benim, gerekse benden öncekilerin yaptıklarını görmezden gelenin partililiği tartışılır! Sanki Karşıyaka’yı başka bir partili yönetiyormuş gibi göreve başladığı günden bugüne kadar sürekli geçmişi karalayarak beslenmeye çalışmak, partili olduğunu iddia eden birine hiç yakışmıyor.

“Siyaset insanların birbirini karalaması değildir, farklılıklarını ortaya çıkartarak halkı buna inandırabilmesidir”

Şimdi benim dönemimde sadece çocuklar, yaşlılar, gençler için neler yapmışız onu paylaşacağım. Diğerlerini de zamanı geldiğinde paylaşırım…

 

- Türkiye’de ilk “EVRENSEL ÇOCUK MÜZESİNİ” yaptık. İlk yılında Ege bölgemizden ve Anadolu’dan 100 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladık.

Göreve geldiğimde sadece Ayşe Kaya Anaokulu varken, belediye başkanlığı dönemimde;

 

- Mustafa Kemal Mahallemizde “ MUZAFFER İZGÜ ANAOKULU “

Örnekköy mahallemizde

 

“KARDELENLER ANAOKULU “

Şemikler mahallemizde “AHMET PİRİŞTİNA ANAOKULU”

Yalı mahallemizde “KARŞIYAKA’NIN FİLİZLERİ ANAOKULU “

Mavişehir mahallemizde “ KARŞIYAKA’NIN FİLİZLERİ MAVİBAHÇE ANAOKULU “

İnönü mahallemizde “ŞEBNEM TABAK ÇOCUK KÜTÜPHANESİNi” açtık.

- İsmail Hakkı Tonguç (KARGEM) dershanesine ayrı bir yer açmak isterim. Hatırladınız gibi Türkiye’de darbe girişimi sonrası OHAL döneminde kanun hükmünde kararnamelerle ülke yönetilirken belediyeleri de ilgilendiren kararlar alındı. Bunlardan birisi belediyelerin dershane hizmeti veremeyeceğiydi. Türkiye’de bir çok belediye dershanelerini kapatırken, Karşıyaka’da binlerce kişinin katılımıyla dershanenin kapatılmasına karşı geldik ve ben öğretmenlerimize, öğrencilerimize, ailelerine bir söz verdim “ KAPATMAYACAĞIM, KAPATTIRMAYACAĞIM. BUNUN İÇİN GÖREVDEN ALINIRSAMDA MEZARA GİDERKEN ÇOCUKLARIMA BIRAKACAĞIM ONUR MADALYASI OLUR ” dedim ve iki binin üzerinde çocuğumuz ve gencimiz ücretsiz kurslardan faydalandılar. Ayrıca orada bulunan sinema ve tiyatro salonunda aktiviteler yaptılar. Şimdi o gün hükümetin kapatamadığı dershanemizi bugün ne yazıkki kendi elinizle işlevsizleştirmeye, kurs alan çocuk sayısını düşürmeye çalışıyorsunuz! Çalışanların şaşkın bakışlarıyla sinema salonunun koltukları sökülerek salon boşaltılıyor. Öncelikle söyledikleriniz de biraz samimi olacaksınız! Keşke iki bin üzerindeki kurs alan çocuğumuzun ve gencimizin sayısını beş binlere çıkartsaydınız. İşte o zaman eleştiri hakkınızı kullanırdınız. Ve geçmişte daha azdı biz fazlalaştırdık diyebilirdiniz. Ama siz ne yazıkki bugün o sayıyı düşürdünüz ve dersane göz göre göre kapanıyor!

- Hani demiş ya “gençlere ulaşamıyoruz” diye dershane gençlere ulaşmanın bir yöntemi ayrıca “ HER APARTMAN BİR ÖĞRENCİ OKUTUYOR KARŞIYAKA’ NIN FİLİZLERİ GELECEĞE HAZIRLANIYOR” projesi bir örgütlenme modelidir. Direk gençlere dokunmadır. Bugün yapılıp yapılmadığı belli olmayan hiçbir yerde tanıtımı yapılmayan, apartmanlara, esnafa ulaşmak için bir çaba sarf edilmeyen bir dönem yaşıyoruz. Sorana yapıyoruz deniyor ama ne yazıkki yapıldığı ile ilgili hiçbir belirti yok. Keşke bıraktıklarımızı yükselterek devam etseydiniz de bugün bu hayıflanmaları yapmasaydınız.

 -Çocuklarımız yüzmeyi öğrensinler diye “OLİMPİK KAPALI YÜZME HAVUZUNU” yaptık.

 

- Havra’da çocuklarımıza “MÜZİK” kursları açtık

 

- “BİR ÇOCUK BİN GÜLÜŞ”projemizle Anadolu’nun bir çok köyünde çocuklarımıza temel eğitim ihtiyaçlarını sağladık.

 


- “VECDİ ALTAY ÇOCUK KULÜBÜNÜ” kurduk. Binlerce çocuğumuza her branşta kurslar verdik.

Çocuk Kulübümüzün üye sayısı 2 bini geçtmişti. Şimdi var mı bilmiyorum!

Çarşı, Bostanlı, Şemikler ve Nergis İşadamları ve Esnaflarıyla anlaşmalar yapılarak, çocuk kulübü üyesi yavrularımıza alış verişlerinde % 15 indirim yapıldı.

8. Sınıfta sınavı kazanan çocuklarımız, yaz aylarında Foça’da ya da Yamanlar Gençlik Kampında ödül olarak misafir edildi. Deniz yada havuz, doğa kampları yaptırıldı.


- Engelli, özellikle OTİSTİK yavrularımız unutulmadı. Yaşam kalitelerini arttırmak İçin, önce Zühtü Işıl Spor Salonunda, daha sonra Mustafa Kemal mahallemizde yaptığımız “KISA SÜRELİ ENGELLİ DİNLENME VE EĞİTİM MERKEZİMİZDE”açılan salonla özel eğitmenler eşliğinde düzenli spor eğitimi verilmeye başladı.

 

-Spor müdürlüğü bünyesinde binlerce çocuğumuz “SPOR KURSLARINDAN” faydalandı.

 


- Benim dönemimde yapılan, resminizi astığınız salonda, çocuklarımız için “JİMNASTİK SALONU VE OKÇULUK SALONU” açtık.

Ayrıca 2016-2018 yıllarda Türkiye Minikler Judo Şampiyonası Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonumuzda yapıldı. Çocuklarımız ücretsiz olarak salonlara ulaşımı sağlandı. Tşört ve kumanyalar verildi. Karşıyakalı çocuklarımız yanında 80 ilden gelen 1.200 çocuğumuza bu olanaklar sunuldu. Onların birbirleriyle tanışıp kaynaşması sağlandı.

 

- Sadece amatör spor klüplerinin faydalanması için değil, çocuklarımızın ve gençlerimizin futbol kursları için “ KARŞIYAKA EFSANELERİ” spor tesisini yaptık.

 


- Yamanlar gençlik merkezinde çocuklarımıza, gençlerimize “KIŞ VE YAZ KAMPI” düzenledik.

 

- Yine Taypark’da unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını, çocuklarımıza öğretmek amaçlı “SOKAK OYUNLARI” etkinlikleri düzenledik. Yüzlerce çocuğumuz bu etkinliklere katıldı.

 

- Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonunda “BUZ PATENİ” gösterilerinde gündüz saatleri tüm çocuklarımıza ücretsiz seans olarak tahsis edildi.

 

- 2017- 2018 ve 2019 yılında 23 Nisan ve 19 Mayıs haftaları Türkiye’nin hayvansız tek sirki olan “BÜYÜK TÜRKİYE SİRKİ” ilçemize getirildi. 4 bin adet ücretsiz davetiyeler tüm ilköğretim okullarımıza dağıtarak çocuklarımızın hoşça vakit geçirmeleri sağlandı.

 

- Özellikle Nergiz mahallemizde imar planında belediye hizmet alanı olan yeri meclis kararıyla park alanına çevirerek “ ÇOCUKLARIMIZA PARK” yaptık ve her mahallemize çocuklarımızın oynayacağı yeni parklar açtık.

 

- Yamanlar’da çocuklarımız ve gençlerimiz için “RAGIP GEÇMEN MACERA PARKINI” açtık.

 


- Yaşlılarımız için dönemimde “SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİNİ” açtık ve aklınıza gelebilecek her branşta kurslarla yurttaşlarımız yeteneklerini geliştirdiler. Orada gelip hoşça vakit geçirdiler. Sadece sağlıklı yaş alma merkezinde mi? “HAYIR”Neredeyse tüm mahallelerimizde bulunan mahalle merkezlerimizde ayrı ayrı kurslar açtık. Yurttaşlarımızın evlerinde hiçbir şey yapmadan oturmalarını izin vermedik. Kemal Anadol Mahalle Merkezini, Ali Rıza Bodur Mahalle Merkezini de Karşıyaka’lılara kazandırarak her yaş grubundan insanlarımızın hizmetine sunduk.

 

- Özellikle Mustafa Kemal mahallemizde bir inşaat firmasından belediyemize kalacak olan satış ofisine İzmir’in en güzel sağlıklı yaşama merkezlerinden birini yapacaktım ve mahalleliye de bu konuda söz vermiştim. Ancak dönemim içerisinde binayı teslim alamayınca yetiştiremedim. Bu dönem teslim alındı ve yaşlılarımıza sağlıklı yaş alma merkezi yapacağımız yer Karşıyaka belediyecilik tarihinde herhalde bu dönem bir ilk olmuştur üçüncü şahıslara komik bir rakama kiraya verilerek et lokantası yapıldı. Hadi yaptın, bari belediye tesisi olsaydı! Şimdi de çıkıyosunuz yaşlılara hiçbir şey yapılmadı diyorsunuz.

 

- Yine yaşlılarımıza Evde Sağlık-Destek Hizmetleri ilk olarak başkanlığım zamanında başlatılan bir proje oldu. Hükümet evde sağlık hizmetinin verilemeyeceğini öne sürerek bu hizmeti yasaklamaya çalışsa da, hizmetin adı “EVDE DESTEK HİZMETLERİ “ olarak değiştirildi ve evlerinde yalnız yaşayan yüzlerce yaşlımıza ulaşıldı.

 

- Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi ile ortak projeler ürettik. Öğretmenleri Halk Eğitimce verilen, Kurs mekanlarını, malzemeleri ve diğer tüm giderleri belediyemizce karşılanan ve yetişkinlere özellikle 55-60 yaş ve üzerine yönelik HOBİ kursları açtık. Bunların yıl içerisinde sayıları 40-50 civarına ulaşıyordu. Burada, Hobi kursları ile meslek edindirme kursları lütfen karıştırılmasın. Gençlere, ev kadınlarına ve işsizlere yönelik yine Halk Eğitim ile açılan Meslek Edindirme Kursları yılda 25-30 ayrı branşta ve yerde açılmaya devam ediyordu. Yine kadınlarımıza yönelik, onların kendi işlerini kurmaları İçin düzenli olarak KOSGEB kursları düzenledik. Başarılı olanlara sertifikaları verildi. Buradan onlarca kadınımız 2 yıl ödemesiz çok düşük faizli krediler alarak işyerlerini açtılar. İstihdama katıldılar.

 

- Ayrıca unutmayalım dönemimde İmbatlı mahallemizde konut alanı olan yeri meclis kararıyla “KAMU ÜNİVERSİTE” alanına çevirdik. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsünde “Anne-Çocuk Sağlığı Merkezi” kuracaktık. Hamile kadınlarımız orada eğitilecek ve doğum öncesi sağlık aktiviteleri yapılacaktı. Hayırsever Ayşe Necla Karadavut tarafından alet ve malzemeleri satın alınmıştı. Hayıflanacaklarına onu takip edip yapsalardı keşke!

Daha saymadığım nice yaptığımız hizmetler var. Acaba şimdi mi ihmal ediliyor da bunu göremiyor farkında değil!

Biz bunları Karşıyakalı’larla beraber yaptık ve yaşadık. Hala hiçbir şey yapılmamış deniyorsa onu siz değerli hemşerilerimin takdirine bırakıyorum!

 


Kaynak: Yazı ve Fotoğraflar, Hüseyin Mutlu Akpınar Sosyal medya hesabı ndan alınmıştır.  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163