ALTAN İNANÇ "İZMİR'İN 22 YILLIK ALACAĞI VAR" DEDİ
 Türkiye tarihinin en kritik seçimlerine kısa bir süre kala saha çalışmalarını aralıksız sürdüren CHP İzmir Milletvekili Adayı Altan İnanç, 14 Mayıs seçimlerinin demokrasinin yeniden inşası adına çok önemli olduğunu söyledi.


“SEÇİM, MUTLAKA KAZANILMALIDIR”


Vatandaşların 14 Mayıs’ta çok kritik bir karar vereceğini belirten İnanç, “Özellikle cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçtikten sonra ülkenin kurumlarının deforme olduğunu çok açık görüyoruz. Kuvvetler ayrılığı ilkesi yok. Bütün karalar, sayın cumhurbaşkanının iki dudağı arasında bırakıldı. Dolayısıyla Millet İttifakı’nın seçimi kazanması durumunda yapılması gereken ilk iş demokratik kuralların yeniden tesis edilebilmesidir. Demokrasinin yeniden bütün kurum ve kurallarıyla işler haline getirilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin, çocuklarımızın geleceğini doğrudan etkileyecek bir karar vereceğiz. Seçim, mutlaka kazanılmalıdır” dedi.


 “OYLARIN CHP’NİN LİSTELERİNDE TOPLANMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yanı sıra mecliste çoğunluğun da mutlaka sağlanması gerektiğine vurgu yapan İnanç, “Mutlaka parlamentoda çoğunluk sağlayacak kadar milletvekili çıkarmamız lazım. Yurttaşlarımızın bunu dikkatten kaçırmamalarını istirham ediyorum. Eğer anayasayı, mevut düzenlemeleri yeniden yapılandıracak çoğunluğu sağlayamazsak özlediğimiz ve hedeflediğimiz güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süresi uzar. Belki de o çoğunluk olmazsa mümkün de olmayabilir. Hayal ettiğimiz Türkiye’ye daha kısa sürede ve daha sağlıklı koşullarda ulaşmanın bir yolu, cumhurbaşkanlığı seçiminin yanında parlamentoda da anayasayı değiştirecek, yeni yasal düzenlemeleri yapabilecek kadar sayısal çoğunlukta milletvekili elde edilmesidir. Bunun için de oyların CHP’nin listelerinde toplanması önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi, Millet İttifakı’nın bileşenleriyle birlikte seçime girmektedir” ifadelerini kullandı.

“21 YILDIR BİRİKEN BİR ALACAK VAR”

Son olarak İzmir’in muhalif belediye olarak, devletin kaynaklarından mahrum bırakıldığını söyleyen İnanç, İzmir’in hakkını savunmak için Meclis’e gideceklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Uzun yıllar Cumhuriyet Halk Partili belediyeler tarafından yönetilmiş bir İzmir var. Tunç başkanın ve diğer tüm belediye başkanlarımızın dediği gibi ‘Artık iktidarın belediye başkanı olmalıyız.’ Çünkü İzmir’in devletten alacağı var. İzmir, ödediği verginin ancak yaklaşık yüzde 35’lik payını hükümetten alabilmiş. 21 yıldır biriken bir alacak var ve biz bu alacağın peşinde olacağız. Belediyelerimizin projelerini hem merkezi hükümetin hem desteklenmesi hem de engel teşkil eden konumların ortadan kalkması için parlamentoda canla başla çalışacağız. Altan İnanç olarak tek başıma yaparım demeyi haklı bulmam. Siyaset kollektif bir iş, birlikte yapılması gereken bir iş. Millet İttifakı’nın milletvekili olarak seçildiğimiz takdirde çok başarılı bir süreç yürüteceğimize inanıyorum.

HALKIZ BİZ
Anahtar Kelimeler
CHPAltan Inanç
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163