CHP KARŞIYAKA İLÇE ÖRGÜTÜ, ÇARŞI KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GÖRKEMLİ BİR KÜLTÜR ŞÖLENİNE İMZA ATTI

ATTİLÂ İLHAN,  ŞİİRLERLE – ŞARKILARLA ANILDI

 

İlçe Başkanı Levent Güçlü ve yönetim kurulu üyelerinin,  Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Mehmet Şakir Örs, gazetenin idari ve mali işler sorumlusu İsmail Çetinkaya’nın da katıldığı gecede İSKEM üyesi sanatçılar, Attilâ İlhan’ın şiirlerini seslendirdi, bestelenmiş şiirlerini söylediler. Şiir ve şarkılarla harmanlanmış geceye Tahranlı  şiir dostu Tina  Bakhshiar ve eşi de katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Recai Şeyhoğlu;   10 Ekim 2005’te kaybettiğimiz Menemen doğumlu / Karşıyakalı Şair- Yazar- Gazeteci- Düşünür Attilâ İlhan adının İzmir’le  özdeşleşmiş olduğunu ve Bornova’da açılan ‘ İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin  ‘’ Attilâ İlhan Edebiyat Müze Kütüphanesi ‘’  olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi.


Devamla…

‘’ Diğer illerde açılan edebiyat müze kütüphaneleri, o kentlerin en önemli  şair ya da yazarının adını taşıyorken,( Ankara-  Mehmet Akif ERSOY, İstanbul- Ahmet Hamdi Tanpınar, Adana- Karacaoğlan, Kütahya- Evliya Çelebi, Diyarbakır –  Ahmed Arif… ) İzmir’dekinin isimsiz olması düşündürücüdür. İzmirliler olarak bu eksikliğin giderilmesini istiyoruz.’’ şeklinde konuştu.

İzmir Sanat- Kültür- Eğitim Melekleri  Derneği ( İSKEM) Başkanı İsmail Erkan’ın yönetimindeki  gecede  şiirleri seslendirmede görev alanlar; Ali Soner Günüç, Yüksel Meriçliler, Ali Ekber Güneş, solistler ise Banu Işıkdoğan Tüfekçi, Sevgi Yamandağ ve  Bülent Aşçıbaşı oldu.

Sazlarda ise Abdullah Hurigil, Kerem Topuz ve Rasim Meriç vardı.Okunan şiirlere gelince:

 ‘’ Mustafa Kemal, Ayrılık Da Sevdaya Dahil, Ağustos Çıkmazı, Sultan-ı Yegâh, Ben Sana Mecburum, Böyle Bir Sevmek, Beş Dakika Bekle Git, Mahur Beste, Üçüncü Şahsın Şiiri, An Gelir. ‘’

Mehmet Atilla Kitaplığı Okurları ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla sosyal sorumluluk projeleri kapsamında etkinlikler düzenleyen İSKEM,  daha önce de Latife Hanım Köşkü Bahçesi’nde ve Mehmet Atilla Kitaplığı’ndaki şiir dinletilerinde yer aldı.

Böyle bir anma gecesi düzenlemiş olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadığını dillendiren CHP İlçe Başkanı Levent Güçlü,  program sonrasında tek tek sanatçıları kutlayıp teşekkür etti.

Attilâ İlhan  için 21 Kasım’da da ikinci bir anma etkinliği yapılacak.

Karşıyaka Kent Konseyi’nde… Saat 14.00’te.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163